TARK TEADA Kui kaua peab triikraud jahtuma, enne kui võid selle ära panna?

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kas ma triikraua ikka võtsin seinast välja? Küllap on meil kõigil see küsimus vähemalt korra kodust lahkudes peast läbi käinud. Kuid vooluvõrku unustatud triikraud pole ainus, mis võib tulekahju põhjustada.

Netiabi Hoolduskeskuse esindaja Anton Rütman teeb puust ja punaseks, millele triikrauda kasutades tähelepanu pöörata ja millist seadet kindlasti kasutada ei tohi.

G4Sis erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala sõnul on elektriseadmed kõige sagedasem tulekahjude põhjus. Kuigi triikraud pole nende seadmete seas esikohal, siis kahjud, mis võivad sellest tekkida, on väga suured. Pärjala meenutab ühte juhtumit, kui Narva korteris tekkis tulekahju just vooluvõrku unustatud triikraua tõttu.

«Ühel õhtul oli kolmekordse kortermaja teise korruse aknast näha suitsu. Enne päästemeeskonna saabumist hakkas üks vabatahtlik Sillamäe päästekomando päästja hoonest inimesi evakueerima ja valmistas päästjatele ette sisenemistee põlevasse korterisse. Kohale saabunud päästjad kõigepealt lokaliseerisid ja seejärel likvideerisid tulekahju. Kahetoaline korter sai suuri kahjustusi ja elu kaotas seal viibinud kass,» kirjeldas Pärjala.

Rütman möönab, et triikraua kasutamisel on mitu levinud viga, mis võivad olla potentsiaalseks tuleohuks. Üks neist on seadme ülekuumenemine.

«Seda võib põhjustada vigane küttekeha või temperatuuriandur,» selgitab ta.

«Paraku seda kodus kontrollida ei saa ja ainus variant on jälgida triikraua tööd. Näiteks, ega see ei tööta madalatel temperatuuridel liiga võimsalt?»

Ohtlik on ka see, kui koduloom on toitekaabli isolatsiooni purenud või on see lihtsalt juba päevinäinud.

«Kui kaabel on vigastatud, ei tasu seda teibiga uuesti tagasi kokku panna. Odavam ja turvalisem on lasta kaabel ära vahetada,» toonitab spetsialist.

Tähelepanu tuleb pöörata seinapistikule, kaablile ja muudele osadele, kui need triikimise ajal tavapärasest kuumemad või teist värvi tunduvad.

«Ebatavalised lõhnad ja sulanud plastik on selged märgid, et triikrauaga on midagi valesti,» rõhutab Rütman ja lisab, et see käib kõikide koduseadmete kohta, olgu selleks televiisor või elektriline hambahari.

Kui märkad, et triikraua juures on midagi muutunud või ei tööta see nii, nagu peaks, siis vii seade esimesel võimalusel hooldusesse. Triikraud, mis on silmnähtavalt kulunud (võib-olla ka kukkunud), mille korpuse osad on purunenud, mis lekib, säriseb või tekitab kasutamise ajal ebatavalisi lõhnu (kärsalõhn), on kasutuskõlbmatu.

Triikrauda tuleb kasutada vastavalt kasutusjuhendile ja triikimislaud (triikimisala) peab olema stabiilne ja tasane ning kaetud kuumuskindla materjaliga.

«Triikimine ebastabiilsel või ebatasasel pinnal võib põhjustada triikraua ümberkukkumist või põletusi,» hoiatab Rütman.

Enamlevinud vead, mida triikraua kasutamisel tehakse:

Järelevalveta jätmine

Triikrauda ei tohi jätta sisse lülitatuna järelevalveta. Unustades triikraua sisse, võib see põhjustada tulekahju. Koduloomad või väikesed lapsed võivad sisse lülitatud/kuuma triikraua kogemata maha või endale peale kukutada, mille tagajärjel võivad tekkida põletushaavad või muud vigastused.

Vale temperatuuri valimine

Erinevad kangad vajavad erinevat triikimistemperatuuri. Liiga kõrge temperatuur võib kahjustada tundlikke kangaid.

Puudulik hooldus

Regulaarne triikraua puhastamine ja hooldamine on oluline selle tõhusaks ja ohutuks kasutamiseks. Mustus või katlakivi kütteplaadil võib mõjutada triikimistulemust ja suurendada tuleohu riski. Enamik tootjaid on triikraua kasutusjuhendisse kirja pannud ka õpetuse, mida, kuidas ja millal hooldada.

Vast üks põletavamaid küsimusi on, et millal võib triikraua silme alt ära panna ja n-ö ära unustada. Rütmani sõnul ühtset reeglit pole, kuid rusikareegel on, et seadmel tuleks lasta jahtuda tund aega. «Peale seda tuleb vastavalt kasutusjuhendile tühjendada ka veepaak. Ja siis võib triikraua kappi ära panna,» lisab spetsialist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles