Politsei tabas väljapetetud raha pakiautomaatidest välja võtnud mehe (2)

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Sularaha
Sularaha Foto: Elmo Riig

Politsei pidas möödunud nädala neljapäeval Narvas kinni 49-aastase ja organiseeritud gruppi kuuluva mehe, keda kahtlustatakse kelmuse kaudu teistelt inimestelt saadud vähemalt 15 600 euro pakiautomaatidest välja võtmises.

Välja petetud raha väljavõtmiseks kasutas kelmuses kahtlustatav mees mitut viisi. Osal juhtudel võttis ta raha välja pakiautomaadist, mille teenus oli eeltellitud ning kasutati hoiukapina või oli raha edastatud Ida-Virumaalt Tallinna pakiautomaati ning seal välja võetud. Praeguseks on teada, et mees tekitas vähemalt 15 600 euro suuruse kahju.

Ida prefektuuri kriminaalteabetalituse juht Marika Vodja sõnul on kinnipeetud mees üks paljudest ning tegemist on organiseeritud grupiga. «Tänaseks on selgunud, et tegemist on välismaalt saabuvate Euroopa riikide elamisluba omavate inimestega, kes on väljakoolitatud pettuste tegemiseks ning teavad täpselt, mida nad siia Eestisse tegema tulid. Haavatav grupp on eeskätt vene keelt kõnelev elanikkond. Eesmärk on üks – võimalikult palju raha inimestelt välja petta, kasutades selleks kõikvõimalikke manipuleerimisviise. Parim viis nendega võitlemiseks on inimeste enda teadlikkus ning telefonivestluse kiire katkestamine,» ütles Vodja.

«Kuna meil oli teada, kes käib petetud raha pakiautomaadist välja võtmas, siis jagasime seda infot omavahel jooksvalt. Tänu operatiivsele koostööle märgatigi meest vabal ajal Narvas, kus me ta kohe kahtlustatavana kinni pidasime. Tänaseks on mehe kohus vahistanud ning menetlustoimingud jätkuvad,» lausus kriminaalteabetalituse juht.

Mehe suhtes on alustatud kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb teisele isikule varalise kahju tekitamise tegelikest asjaoludest teadvalt ebaõige ettekujutuse loomise teel varalise kasu eesmärgil.

Politsei selgitas välja, et 5.–8. aprillil helistasid kelmid inimestele ja tutvustasid end Elisa või Eesti panga töötajatena. Näiteks väitsid petturid kannatanutele, et nende telefoninumbri leping lõppeb ja selle pikendamiseks on vaja nende isikukoodi.

Seejärel lõpetati kõne ning järgmisena helistasid ohvritele väidetavalt Eesti Panga turvateenistuse töötajad, kes ütlesid, et pangakontol olevad rahalised vahendid on ohus ning nende kindlustamiseks tuleb tegutseda etteantud suuniste järgi. Nii pidid kelmuse ohvriks langenud inimesed võtma kogu sularaha välja ning panema Omniva pakiautomaati. Viimasel ajal on politsei saanud ka teateid, et kelmid helistavad videokõnes ja esitlevad end vormis politseinikena.

Marika Vodja tuletab meelde, et telefoni teel ei tohi nõustuda ühegi rahalise tehingu või pangaülekandega. «Kelmuskeemi kohaselt käib kõik täpselt juhiste järgi ning petturid on pidevalt telefoni teel ühenduses. Inimestele dikteeritakse saatja ja saaja andmed, telefoninumbrid ning kood, mis on saadetud eeltasutud hoiu või pakisaatmisteenuse eest. Sellepärast on raskendatud ka pakkide jälgimine, sest inimene üldjuhul ei mäleta neid andmeid ja ei pildista kontakte. Kusjuures saatjaks ei ole kannatanu,» ütles Vodja. Ta lisas, et kahjud ei vähene, vaid suurenevad, sest pettused on muutunud usutavamaks.

Kui keegi tunneb ära, et on sel ajavahemikul samasuguse pettuse ohvriks langenud, siis palub politsei sellest teada anda e-posti aadressil ida.vihje@politsei.ee

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles