Personaalne riik kükitab seal, kust keegi seda ei otsinudki – ja tõepoolest, see on väga kasulik

Urmas Jüriorg
, ettevõtja, Postimehe ajakirjanduskooli õppur
Copy
Juhitav personaalne riik: hoovad on ametnike ja poliitikute käes ning kodanike kohustuseks on seda nautida ja püüda aru saada, mis sest kõigest kasu on.
Juhitav personaalne riik: hoovad on ametnike ja poliitikute käes ning kodanike kohustuseks on seda nautida ja püüda aru saada, mis sest kõigest kasu on. Foto: Marek Strandberg Dall-E tehisaru abil

See konkreetne personaalne riik ei tähenda küll muud, kui oma koduse energiatarbimise kontrolli ja justnimelt automaatse kontrolli alla võtmist. Postimehe toimetuse kaasabil erinevatele ametiisikutele esitatud küsimuste vastustest aga ei saanudki lõppkokkuvõttes aru, kas see on ikka päris seaduslik või pole seda üldse.

Energiapoliitikat jõuab kodanikuni nii meedia vahendusel kui ka läbi inspireerivate elektriarvete. Kui esimeste elektri börsihinna anomaaliate käigus «inspireeriti» tarbijat ühekorraga tuhande euro ulatuses, tekkis küsimus, kas ja kuidas saab tavakodanik kodust tarbimist nende börsihindade järgi mingilgi moel automaatselt juhtida ning kes sellest võidaksid. Küsisime seda ka ametnikelt ja vastused panevad kukalt kratsima. Avalikkusele antud soovitused, millal muna praadida ja millal pesu mitte pesta tundusid üsna veidratena. Paraku selliseks need osutusidki.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles