ERISAADE Pärtel-Peeter Pere: linnapea kukutamisega pole sõda veel võidetud (19)

Ulla Länts
, ajakirjanik
Copy

Tallinna volikogu Reformierakonna fraktsiooni juhi Pärtel-Peeter Pere sõnul tuleb Tallinna uue võimuliidu loojatel arvestada sellega, et nende häälte enamus on napp ja Keskerakond ei anna kindlasti võitluseta alla. Endine Tallinna linnapea Taavi Aas selgitas, et muutused linnavalitsuses võtavad aega.

Kes moodustavad Tallinnas uue võimuliidu ja kellest saab linnapea?

Pärtel-Peeter Pere: Kõigepealt on meil vaja hakata pidama erakondade vahel konsultatsioone, siis alles saavad neist läbirääkimised. Algul räägime sisu üle ja viimane asi on, kes mida saab. Läbirääkimisi hakkavad pidama Reformierakond, Eesti 200, sotsiaaldemokraadid ja Isamaa.

Kui keeruliseks need kujunevad, kui laua taga on neli erakonda?

Taavi Aas: Vaadates kui vähe on tegelikult jäänud valimisteni ja arvestades seda, et tänavuse aasta eelarve on juba vastu võetud, siis ei ole need läbirääkimised ilmselt väga keerulised. Nelja osapoolega võim on Tallinna küll ka varem olnud ja siis on see lõppenud hästi kiiresti. Sedapuhku ma arvan aga, et ka nelja osapoolega koalitsioon suudab järgmiste kohalike valimisteni vastu pidada. Seda muidugi tingimusel, et  keegi ei hakka ajama oma erakonna põhimõttelist jonni.

On see võimalik, valimiseelsel ajal on olemas oht, et kõik peavad näitama oma nägu?

Pärtel-Peeter Pere: See on kindlasti võimalik ja me anname endale aru, et aega on vähe ning ootused on kõrged nii avalikkusel, kui meil endil. Tahaks kohutavalt tööle asuda, aga me peame võtma seda asja külma pea, külma kõhu ja külma närviga. Palju on räägitud sellest, et linnaaparaat tuleb puhastada nendest fiktiivsetest ja tarbetutest ning arusaamatutest töökohtadest ja sama tuleb teha linna äriühingutes ning sihtasutustes. Linna meediamasin tuleks laiali saata. Siis alles jõuame sisuliste asjadeni nagu eestikeelsele haridusele üleminek, kus ei teki ilmselt mingisuguseid kõhklusi ja mille puhul ühine arusaam on olemas. Edasi tulevad sellised olmelised asjad nagu ühistransport, liiklusohutus, detailplaneeringud ja muu. Kindlasti on meil siin erinevaid nägemusi, aga pole mõtet hakata enneaegu neid punaseid jooni maha joonima, ega ennast nurka värvima.

Kui palju võiks linnasüsteemis olla palgal inimesi, kes on seal puhtalt Keskerakonna toetuseks?

Taavi Aas: Arvan et neid on. Just kongressi järgselt on seal inimesi, kes on said oma ametikoha seetõttu, et nad olid kongressil Kõlvarti toetajad.

Nii et säärane toetuse otsimine läbi töökohtades algas juba enne septembris toimunud erakonna kongressi?

Loomulikult. Väga suure osa sellest kongressist tegi Kõlvarti meeskond ära linnaaparaadiga. Nende inimestega, kes töötavad Tallinna linnavalitsuses. See oli täiesti Tallinna nägu kongress. Arvan, et see on üks Keskerakonna probleem.

Linnapea kohale on välja käidud mitmeid nimesid - Pärtel-Peeter Pere, Jevgeni Ossinovski, Isamaa erakonna juht on küll ise öelnud, et tema seda kohta ei soovi, aga neil on ju Jüri Ratas. Samuti on Taavi Aas olemas. Kes neist kõige tõenäolisem on?

Pärtel-Peeter Pere: Ma soovin tunnustada Taavit, sest Taavi oli see, kes ütles, et tuleb peatänav. Ma ei suutnud seda toona uskuda, aga mul oli väga hea meel. Olin kurb, kui tuli Kõlvart ja selle kõik ära koristas. Muidugi tahan ma saada linnapeaks, ma olen seda öelnud ja selle juurde ma jään. Samas olen ma ka öelnud, et kui sotsiaaldemokraadid tulevad meiega kaasa, siis on neil haruldane võimalus, saada linnapea tool endale ja nende sõnade juurde ma ka jään.

Taavi Aas: See et minu nimi siit läbi käis, ei tööta kohe üldse, sest nii kui mina lähen volikogust ära, tuleb üks keskerakondlane asemele ja tasakaal on paigast ära.

Kui kiiresti on võimalik teha revisjoni linnaaparaadi puhastamiseks, Tallinna linnavalitsus on suur organisatsioon, kui kaua tuleb linnapea kabinetis istuda, et aru saada, mis linnavalitsuses toimub?

Taavi Aas: See võtab muidugi natuke aega, et hakata aru saama kõigest, mis linnas toimub. Mina olin enne linnapeaks saamist hästi pikalt abilinnapea ja see kindlasti aitas kaasa. Kui tulla nii öelda kõrvalt ja istuda sinna kabinetti maha, siis ma isegi ei oska öelda, kui kaua võtab aega, et kogu süsteemist aru saada.

Samas leida üles need, kes on viimses poole aasta jooksul linnavalitsusse tööle võetud, see ei ole keeruline, selle teeb personaliosakond hästi kiiresti selgeks. Aga kui tahta põhjalikumat teha, siis on see ikkagi mingisugune pool aastat, kui mitte vähem. Nii et sellest tuleb aru saada, et tegemist on tohutult suure süsteemiga ja selleks, et selles süsteemis hakata midagi põhjalikult muutma, läheb aega.

Siin on käinud läbi linnameedia muutmine, aga see ei ole ka nii, et tuleb uus linnapea ja ütleb, et homme paneme selle asja kinni. Kuskil on siiski mingid lepingud, kuskil on korraldatud mingisugused hanked, mille tühistamine maksab. Loomulikult võib trahvi ju ka ära maksta, aga põhimõtteliselt see kõik on üks suur süsteem, mis on kaua töötanud ja mida äkki pöörata ei saa.

Häälte arv on volikogus siiski hästi kõikuv, te saite küll Mihhail Kõlvarti maha võetud, aga kas te olete kindlad, et suudate ka uue linnapea ametisse panna?

Pärtel-Peeter Pere: Me ei loo endale illusioone, et nüüd võib jalad seinale visata või et nüüd ongi sõda võidetud. Lahing on võidetud, aga sõda on alles ees. Me peame selle häälete enamuse pärast seisma aktiivselt kuni kohalike valimisteni välja. Keskerakond ju kaotas Tallinna võimu kaotamisega kõik. See on keskerakonna jaoks eksistensiaalne mure. Lisaks istub neil pea kohal ka see miljoni eurone Porto Franco trahv, nii et meil on tegemist erakonnaga, kellel on selg vastu seina, neil pole enam mitte midagi kaotada. Seega, me eeldame, et nad tegutsevad ja me valvame seda häälte enamust, mis meil on.

Kommentaarid (19)
Copy
Tagasi üles