Viimsi suurettevõte varastas vallalt üüratu koguse vett (6)

PM Majandus
Copy
Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS – ettevõte, mis toodab ravimeid loomadele
Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS – ettevõte, mis toodab ravimeid loomadele Foto: Sander Ilvest

Samal ajal kui Viimsi ägab veepuuduse all ja manitseb elanikke murulappe mitte kastma, on kohalik ravimifirma vallalt vett varastanud, kirjutab Äripäev.

Viimsis kahtlustatakse, et ravimifirma Interchemie on vett varastanud juba 18 aastat ning hinnanguliselt on Interchemie ühes kuus vett näpanud 750 kuupmeetri jagu – sama palju kui tavaliselt suudab sama ajaga ära kulutada 50 majapidamist.

Viimsi Vesi avastas Interchemie tehase kinnistult neli ebaseaduslikult rajatud veeühendust eelmise aasta kevadel. Järelevalveinspektor käis asja kohapeal kaemas ja leidis kaevust huvitava vaatepildi: veetoru külge oli pandud salaharu, millega juhiti vett mõõdikust mööda ehk sisuliselt varastati vett.

Loe pikemalt Äripäevast 

Intercemie advokaat, Cobalti valdkonnajuht Lembit Tedder edastas Postimehele ettevõtte selgitused. Nende kohaselt teavitas Viimsi Vesi eelmise aasta aprillis Interchemie’d, et on Vanapere tee 14, Viimsi kinnistul tuvastanud neli ebaseaduslikult rajatud veeühendust. Veefirma hinnangul rajati veeühendused 2004. ja 2011. aastal ning nende kaudu on kinnistul vett kõrvale juhitud ja tarbitud ilma selle eest tasumata. «Interchemie jaoks on tegemist järjekordse halva üllatusega, mis on tulnudpäevavalgele pärast Veiko Saluste lahkumist Interchemie juhatusest,» seisab selgituses.

Interchemie on ettevõtte selgituse kohaselt kinnistu üks üürnikest, kinnistut kasutab ka OÜ Luviform. Kinnistu omanik oli kuni 2006. aastani Veiko Saluste ning seejärel kuni 2021. aastani OÜ Eesti Farmaatsia Grupp, mis on Veiko Saluste ja tema abikaasa Evelyn Saluste ettevõte.
Alates detsembrist 2021. a kuulub kinnistu Kepro Invest Estonia OÜ-le. Arvataval ajal, kui ebaseaduslikud veeühendused rajati, kuulus kinnistu Interchmie esindajate sõnul seega Veiko Salustele või tema kontrolli all olevaleühingule Eesti Farmaatsia Grupp. Veiko Saluste oli aastatel 1996–2021 ka Interchemie ainus juhatuse liige. «Kinnistule ebaseaduslike veeühenduste rajamine sai seega eelduslikult toimudavaid Veiko Saluste teadmisel ja korraldusel.Interchemie’le ei ole teada, millisel eesmärgil ebaseaduslikud veeühendused kinnistule rajati või kas sellesse olid kaasatud ka Interchemie töötajad,» seisab ettevõtte selgituses.

Interchemie enamusaktsionär, nõukogu ega uus juhatus ei olnud enne Viimsi Vesi pöördumist ebaseaduslikest veeühendustest teadlikud ning kirjeldatu ei ole kooskõlas nende ärieetikaga, kinnitab ettevõte. Kuivõrd Interchemie enamusaktsionär ja nõukogu liikmed elavad ja tegutsevad Hollandis, põhinesid nende teadmised juhatuse ehk Veiko Saluste poolt edastatud teabele ning neil puudus võimalus kinnistule ebaseaduslike veeühenduste rajamisest iseseisvalt teada saada. Nagu meedias on kajastatud, ilmnes 2021. aastal, et Veiko Saluste oli Interchemie juhatuse liikmena Interchemie nõukogu eest süstemaatiliselt teavet varjanud ja omavoliliselt tegutsenud. Järgnenud sisejuurdluse käigus on Interchemie tuvastanud üha uusi asjaolusid, kuidas Veiko Saluste on rikkunud oma kohustusi Interchemie juhatuse liikmena ning sellega Interchemie’le kahju tekitanud. Interchemie hinnangul on Viimsi Vesi poolt avastatud ebaseaduslikud veeühendused järjekordne näide Veiko Saluste omavolilisest ebaseaduslikust tegevusest.

Pool miljonit eurot

Viimsi Vesi nõuab Interchemie’lt kahju hüvitamistning on tekkinud kahju summaks hinnanud 562 845 eurot. «Kui kohus tuvastab, et ebaseaduslikeveeühendustega on AS-ile Viimsi Vesi kahju tekitatud ning selle eest vastutab Interchemie, on Interchemie valmis kahju hüvitama ning kavatseb omakorda nõuda vastava summa hüvitamist Veiko Salustelt,» kinnitab ettevõte.

Kommentaarid (6)
Copy
Tagasi üles