SEB uuring: idufirmad ootavad sellel aastal suurt käibekasvu

PM Majandus
Copy
SEB väikese ja keskmise suurusega ettevõtete segmendijuht Maarja-Maria Aljas.
SEB väikese ja keskmise suurusega ettevõtete segmendijuht Maarja-Maria Aljas. Foto: SEB

SEB pank viis sel kevadel läbi Baltimaade-ülese väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete uuringu, milles analüüsiti eraldi idufirmade sektoris tegutsevate ettevõte tegevust. Uuringust ilmnes, et oodatakse vähemalt 15-protsendilist käibe kasvu.

Eesti iduettevõtetest uuringus osalenud vastajatest 83 protsenti nentis, et sel aastal hoitakse tegevuse fookus koduturul ning ka töötajate arvus muutuseid ei plaanita.

«34 protsenti uuringus osalenud Eesti iduettevõtetest plaanivad uuendada oma tooteid ja teenuseid ning 28 protsenti leiab, et nõudlus nende pakutavate lahenduste vastu kasvab. Viiendik idufirmadest teeb investeeringuid edasisse kasvu,» tõi uuringu andmeid esile SEB väikese ja keskmise suurusega ettevõtete segmendijuht Maarja-Maria Aljas.

Ta nentis, et kuigi idufirmad hoiavad sel aastal põhifookust koduturul, siis nähakse siin võimalust siiski kasvuks ning üle viiendiku idufirmadest ootab vähemalt 15-protsendilist käibe kasvu.

Eesti hoiab Baltikumis liidripositsiooni, kuna siin on viimastel aastatel olnud elanike arvu kohta enim idufirmasid.

Eesti hoiab Baltikumis liidripositsiooni, kuna siin on viimastel aastatel olnud elanike arvu kohta enim idufirmasid. Siiski on lisaks Eestile ka meie lõunanaabrite idufirmade kogukond alates 2016. aastast stabiilselt kasvanud.

Baltikumi iduettevõtluskeskkonna uuringu («The Baltic Startup Ecosystem Study») andmetel kasvas 2016.–2021. aastatel idufirmade arv Eestis 26 protsenti, Leedus lausa 40 ja Lätis 23 protsenti.

«Samas, kui võrrelda idufirmade kasvu 2022. aastani ja nende hinnanguid selle aasta seisule, siis suurim erinevus on kõigis kolmes riigis just idufirmade töötajaskonna kasvus – kui eelmise aastani kasvas iduettevõtetes töötajate arv stabiilselt, siis 2023. aastal hindasid nii Eesti (83 protsenti), Läti (50 protsenti) ja Leedu (50 protsenti) idufirmad, et nad ei plaani muuta töötajate arvu oma ettevõttes,» rääkis Aljas.

Läti idufirmad on 2023. aastal suurimate ootustega

Kui Eesti idufirmad on oma selle aasta käibe kasvuprognoosis mõnevõrra tagasihoidlikumad ning pisut üle viiendiku ehk 23 protsenti Eesti idufirmadest hindab, et nende käive kasvab üle 15 protsenti, siis Lätis ootab enam kui 15-protsendilist käibekasvu lausa pooled idufirmadest ning Leedus 29 protsenti iduettevõtetest.

Idufirmade väljakutseks on inflatsioon ja kasvav maksukoormus

Kui möödunud aastal avaldatud Baltikumi iduettevõtluskeskkonna uuringust ilmnes, et iduettevõtete väljakutsed olid tugevalt seotud talentide leidmisega oma ettevõtetesse, siis sel aastal on tööjõuga seotud väljakutsed vähenenud. Seda võib Aljase sõnul selgitada olukorraga, kus suur osa ettevõtetest ei plaani töötajaskonna arvus muutuseid. Samas nähakse varasemast suurema väljakutsetena kulude kasvu, mis on seotud inflatsiooni ja maksudega.

Ta lisas, et kuna ka kauem tegutsenud väikese ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks on põhilised väljakutsed seotud kasvavate kuludega, siis idufirmad siin ei eristu ning ka nende tegevust ja käivet mõjutab enim üldine majandusseis.

Kõigi kolme Balti riigi iduettevõtted näevad oma majanduslike tulemuste mõjutajana 2023. aastal kõrgeid energiahindu, kasvavat inflatsiooni ning suurenevat maksukoormust.

«Kusjuures Eesti ja Leedu ettevõtted prognoosivad inflatsiooni mõju käibele rohkem kui Läti ettevõtted. Samas Läti idufirmad hindavad palkade maksukoormuse kasvu mõju üldistele majandustulemustele kõrgemalt kui naaberriikide idufirmad,» nentis Aljas.

Baltic Business Outlook uuring tutvustab Baltikumi väike- ja keskmise suurusega ettevõtte (VKE) ootusi ja seisukohti käimasolevaks aastaks. Küsitlus viiakse igal aastal läbi Lätis, Leedus ja Eestis ja sel aastal osales uuringus kokku 1787 ettevõtet ning 196 iduettevõtet.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles