Eesti Pank avaldas numbri – täpselt nii suur palgakasv ootab tänavu Eesti inimesi (3)

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Copy
Eesti Panga värske prognoosi kohaselt on kahe langusaasta järel paranenud tingimused majanduse kasvule pöördumiseks.
Eesti Panga värske prognoosi kohaselt on kahe langusaasta järel paranenud tingimused majanduse kasvule pöördumiseks. Foto: Shutterstock

Täna esitas Eesti Pank oma suvist majandusprognoosi. Eesti majandus tänavu langusest ei pääse, kuid töötajaid ootab korralik palgatõus.

Eesti Panga tänahommikuses majandusprognoosis hinnati, et Eesti majandus tänavu langusest ei pääse: kokkuvõttes kukub tänavu majandus 1 protsent. Panga president Madis Müller märkis, et Eesti majanduse olukord on keskmisest pisut halvem. Kriisist rääkida ei saa, aga olukord on kehv.

Tarbijate jaoks on positiivsem see, et tarbijahinnad peaksid langema ja jõudma aasta lõpuks 5 protsendi juurde. Oma osa annab siin maailma toiduhindade langus, mille kohta Eesti Pank märkis, et siin peaks hinnalangus lõpuks ka Eesti poodidesse jõudma.

Mis veel kasvab, on inimeste palgad. Eesti Panga ennustuste järgi saavad Eesti inimesed tänavu 11,6 protsenti palgalisa – ja seda isegi inflatsiooniga korrigeeritult. Samas pole inimeste reaalpalk suure inflatsiooni löögist taastunud, see peaks toimuma alles järgmisel aastal; aga seda eeldusel, et inimesed ka palgatõusud kätte saavad. Vastasel juhul inimeste reaalpalk jätkuvalt langeb. Kiire palgakasv jätkub ka tulevikus, kuid 2025. aastaks peaks see jõudma 5–6 protsendi juurde aastas. Panga andmetel on ettevõtted aga nii kiirelt oma toodete ja teenuste hindu tõsta saanud, et see kasumikasvule saatuslikuks ei saa. Mülleri hinnangul peaks varsti palgatõus jälle olema kiirem kui hinnatõus.

Tööturg on veel tugev, kuid pankurid on pessimistlikud: kui mullu oli töötus 5,5 protsendi juures, siis tänavu kasvab see 6,5 protsendi peale ja tipneb järgmisel aastal 7,1 protsendi juures. Kõige rohkem on pihta saanud ehitus- ja tööstussektor.

Müller ütles, et valitsuse maksupakettide mõju toob kaasa ajutiselt suurema inflatsiooni. Kuna kaudsed maksud tõusevad, siis kui muidu oleks inflatsioon jõudnud 2 protsendi juurde, siis panga eeldusel püsib see aga nüüd 4 protsendi juurde. See tuleb sellest, et käibemaks tõuseb ja see tõstab poodides hindu. Eratarbimine väheneb. Eelarvepositsioon peaks paranema, aga SKP-le pole maksumuudatustel tänavu mingit mõju.

Kommentaarid (3)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles