Ekspert soovitab: kui alustad töö kõrvalt ettevõtlusega, väldi neid nelja rahajuhtimise viga

PM Majandus
Copy
Ettevõtja.
Ettevõtja. Foto: Microsoft Edge/ Unsplash

Eesti inimesed on ettevõtlikud ning raskel ajal võib kogemuste pööramine ettevõtluseks anda lisatulu. Alustavad ettevõtjad peaksid aga vältima neid levinud rahajuhtimise vigu, et riske maandada ja iga euro maksimaalselt teenima panna, annab nõu Finora Panga krediidijuht Anoly Gilden.

Anoly Gilden tõi välja, et Maailma Majandusfoorumi analüüsi kohaselt on eestlased Euroopa kõige ettevõtlikum rahvas. «Seda kinnitab ka statistika, sest kui 2015. aastal loodi uusi osaühinguid napilt üle 15 000, siis möödunud aastal juba üle 20 500,» rääkis Gilden.

Gildeni sõnul pole aga kiita Eesti ettevõtjate finantskirjaoskus ja tehtud vead võivad seada ohtu kogu ettevõtte. Mõne aasta eest viidi Eestis ülikoolide koostöös läbi ettevõtete finantsjuhtimise uuring, mis näitas, et soovitud tasemest ollakse veel kaugel.

«Kõige vähem halb oli seis üldise finantspraktika ja müügiarvete halduse juures, kus reaalsus jäi soovidele alla 30 protsenti. Aga näiteks aruandluse juures hindasid ettevõtted, et tegelikud oskused ja protsessid on soovitust ligi 40 protsenti kehvemad,» rääkis Gilden.

Finora Panga krediidijuht tõi välja neli ettevõtte rahaasjade juhtimise viga, mida alustavad ettevõtjad pahatihti teevad ja mis võivad ettevõttele saatuslikuks saada, aga mida on kerge vältida.

Ära eelda, et iga arve korrektselt tasutakse

Majanduslikult keerulisel ajal on tõenäoline, et nii mõnigi klient hilineb arve maksmisega. Ettevõtte alguses võivad sellised olukorrad jätta su enda rahavoogu kriitilisi auke. Selle vältimiseks tee järgmist:

  • hoia arvete reaalsel laekumisel regulaarselt silm peal – loo selle jaoks süsteem;

  • ära karda saata maksmisega hilinenud kliendile meeldetuletust – see on normaalne ja pole kuidagi ebaviisakas;

  • valmista ette väikese, keskmise ja suure hilinemise korral saadetavad meeldetuletuskirjad, kus viitad viisakalt, aga konkreetselt ka inkassole;

  • automatiseeri meeldetuletuste saatmine raamatupidamistarkvaras;

  • otsusta enda jaoks ära, millal annad nõude inkassosse, ja ära kõhkle seda tegemast – ära loobu oma väljateenitud rahast.

Ära küsi liiga väikest hinda

Raha juhtimiseks peab raha kõigepealt olema. Küsitud hinnast rohkem ei paku ise keegi, nii et pigem küsi ise oma esialgsest tundest veidi rohkem. Kõrgema hinna küsimiseks:

  • selgita otsekoheselt, miks on toode pigem kallis ja mida klient sellevõrra rohkem või paremini saab;

  • pane hinna suurusjärk kohe alguses paika ja räägi pigem võimalikust maksimumhinnast, siis tundub kõik edasine juba soodustusena;

  • ära kunagi paku ise esimesena hinnaalandust ja soodustust paku ainult koos uute tingimustega, näiteks suurem maht.

Ära eksi maksude maksmisel...

Erinevalt palgatöötajast peab ettevõtja reaalselt kandma maksuraha rahandusministeeriumi kontole. Alustavad ettevõtjad kipuvad mõnikord maksude maksmise tähtaegu unustama, aga sellel on hulk halbu tagajärgi:

  • maksudega hilinemisel tuleb maksta maksuintressi, mis on väga krõbe, 0,06 protsenti päevas ehk 21,9 protsenti aastas. Võrdluseks, kui te pole teisiti kokku leppinud, siis kliendi arvega hilinemisel on vaikimisi intress ainult 2,5 protsenti aastas;

  • kuigi maksuintressi võtab riik lihtsalt ära, ei saa seda siiski ettevõtte tulust maha arvata ja selle pealt tuleb maksta veel ka tulumaksu;

  • maksuvõlg ilmub avalikult nähtavale maksu- ja tolliameti kodulehe otsingusse. Selle põhjal võib klientidele jääda mulje, et tegu on pankroti äärel ettevõttega. Ka riigihangetel ei saa kuitahes väikese maksuvõlaga osaleda.

…aga ära maksa makse ka liiga palju

Samal ajal raiskavad paljud alustavad ettevõtjad raha, makstes tegelikult rohkem makse, kui riik nõuab. Kasuta ära ettevõtetele ettenähtud maksusoodustused:

  • kui su kodu on ka ettevõtte kontor või ladu, siis anna see osa ruumidest ettevõttele korrektselt üürile;

  • tööga seotud hariduse või koolituse, samuti piiratud mahus spordikulude kompenseerimine ettevõtte poolt on maksuvaba;

  • klientide jt koostööpartneritega kohtudes tehtud toitlustuskulud on igal juhul maksuvabad aastas 384 euro ulatuses ja lisaks saab neid maksuvabalt katta veel 2 protsendi ulatuses ettevõtte tulust.

Gilden lisas, et samuti kehtivad mitmed eraisiku rahatarkuse tõed ka ettevõtte finantsjuhtimises. «Alati peaks olemas olema paari kuu jagu rahavaru. Alati tee eelarve, pane tulud ja kulud kirja. Ning kulud hoia kontrolli all, aga ennekõike mõtle, kuidas kasvatada tulusid,» soovitas Finora Panga krediidijuht.

 
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles