FOTOD ⟩ Kersti Kaljulaid Ukrainas: restoranid töötavad, samal ajal kui kusagil hukkuvad sajad inimesed (2)

Annaliisa Köss
, reporter-toimetaja
Copy
Kersti Kaljulaid Ukrainas.
Kersti Kaljulaid Ukrainas. Foto: MATTIAS TAMMET

Lõppeval nädalal Jalta Euroopa strateegia nõukogu liikmena Ukrainas viibinud Kersti Kaljulaid jagab ühismeedias fotosid sõjapurustustest.

«Minu eilne päev Ukrainas,» alustab oma ühismeediapostitust Kersti Kaljulaid, kes külastas lõppeval nädalal Jalta Euroopa strateegia nõukogu liikmena Butšat, Hostomeli ja Borodjankat.

«Ukraina on praegu kontrastide maa,» jätkab Kaljulaid ja kirjeldab, et elu Kiievis meenutab seda, mida seal ka aasta aega tagasi elati.

«Seda küll, noori mehi on tänavapildis palju vähem, ka liiklust on natuke vähem, pärast kella 23 kehtib komandanditund ja tänavatel seisavad ootel liivakottidest punkrid, millest Bolti tõukeratastega mööda põigeldakse. Aga restoranid töötavad, inimesed jalutavad kastetud muruga pargis koertega. Ja kusagil hukkuvad iga päev kümned, sajad inimesed,» lõpetab ta muserdaval toonil.

Hotellialune punker ja elumajadega vahelduvad kontrollpunktid

Kaljulaid märgib, et hotelli administraator kirjeldas kõigile külalistele lisaks hommikusöögi kellaajale ja wifi-paroolile naeratuse saatel ka seda, kuidas hotellialusesse punkrisse pääseb. «Hilja õhtul, kui olime rongiga sõites Kiievi juba selja taha jätnud, tabas Kiievit tõesti ka õhuhäire,» lisab ta ja märgib, et ettevaatus igal sammul on seega asjakohane.

Linnast veidi välja sõites läheb olukord Kaljulaidi sõnul aga kiiresti mornimaks. «Suured põlenud kortermajad vahelduvad kontrollpunktidega, tänavatel vedelevad tankirusud ja kummuli lükatud prügiautod, mida kasutati teetõketena. Aga siingi on enamik maju terved või vähemalt elatavad, lapsed mängivad mänguväljakutel, inimesed parandavad rõdusid. Lammutamist ootavad kortermajad, kus hukkus kümneid tsiviilisikuid, aga inimesed on rusude alt välja kaevatud ja maha maetud. Ka mõned õhitud sildadest saavad varsti parandatud,» kirjeldab ta nähtut ja lisab, et ellujäänutel on elu edasi läinud.

Sõda ei ole läbi – seda ei tohi unustada!

Kaljulaid märgib, et nii võibki kõrvalt pealiskaudselt jääda mulje, et sõda on läbi saanud, kuid me teame, et ei ole. «Mugavam on tõesti ära unustada, kui suur osa Ukraina territooriumist on okupeeritud. Ja ka ära unustada, et nende tagasi vallutamine saab samuti olema valus ning et nad vajavad selle juures abi. Aga see on ukrainlaste soov, ja on tõeliselt oluline, et Venemaa väljuks sõjast kaotajana,» märgib Kaljulaid.

Rohkem fotosid näed siit!

Sõjakoledustel ei ole õigustust

Päev varem jagas Kaljulaid visiidilt Ukrainasse videot, milles rõhutab, et sõjakoledustel ei ole õigustust. «Me peame meeles pidama, et senikaua, kui meie kõrval on režiim, mis laseb teha selliseid asju ning tunnustab ja premeerib seda hiljem, senikaua tuleb meil teha tööd selle nimel, et mitte keegi Euroopas ei unustaks.»

Kersti Kaljulaid kuulub Ukraina oligarhi Viktor Pintšuki loodud Jalta Euroopa strateegia nõukogusse alates 1. novembrist 2021. Lisaks Kaljulaidile kuuluvad sinna peale Pintšuki teiste seas Poola president aastatel 1995–2005 Aleksander Kwaśniewski, NATO peasekretär aastatel 2009–2014 Anders Fogh Rasmussen, Rootsi välisminister aastatel 2006–2014 Carl Bildt, europarlamendi kunagine juht Pat Cox ja Müncheni julgeolekukonverentsi juht Wolfgang Ischinger.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles