Lapsed lugesid Sännas võrukeelset luulet 20. korda

LEPM
Copy
Sänna mõisas toimunud Artur Adsoni nimelisel etlemisvõistlusel loeti võrukeelset luulet.
Sänna mõisas toimunud Artur Adsoni nimelisel etlemisvõistlusel loeti võrukeelset luulet. Foto: Karmen Maat

Neljapäeval Sänna mõisas toimunud Artur Adsoni nimelisel etlemisvõistlusel luges võrukeelset luulet 28 Vana-Võromaa last - lapsi oli etlemas Mõnistest Vilusteni ja Põlvast Oravani. 

Kokku osales võistlusel kolm lasteaeda ja 11 kooli, kõige enam erinevaid luuleesitusi - neli - oli Mõniste koolist õpetaja Asta Pazuhanitši juhendamisel.

22 etteaste hulgas oli nii traditsioonilisi luuleesitusi kui muusikaga põimitud kava. Võistluse nimiautori luuletust loeti ühel korral ­ - Artur Adsoni «Väiku sõsar vellega» kõlas Parksepa keskkooli 5. klassi õpilase Laura Potteri ettekandes õpetaja Ene Käre juhendamisel.

Esitatavate luuletuste autori valiku mõttes oli tänavu kõige popim võrukeelne lasteluuletaja Milvi Panga – temalt esitati kolm erinevat luuletust. Kolm luuletust oli valitud Contralt (ühte neist - «Lumõmehe nõna» - kanti ette kaks korda) ja kaks Häniläselt. Kolme esituse puhul oli luuletuse kirjutanud etteastjate ema.

Luulelugemist hindasid osavõtjad ise – kõigil oli võimalus pakkuda välja kolm paremat ja esitada eripreemia kandidaat.

Häälte kokkulugemise tulemusel sai:

I koha Võro Kreutzwaldi kooli 5. kl õpilane Lisete Ilves, kes esitas Contra luuletsue «Lumemehe nõna» (õp Raili Leesalu).

II koha pälvisid Võru Sõlekese lasteaia 5-6-aastased keelepesarühma lapsed Brianna Kõvatu, Ranar-Timo Valtu ja Brigitte-Eliise Piirimägi, kes esitasid luulekava

«Kodo om mul Võromaal» koos oma õpetajate Lea Sikaga (flöödil) ja Maia Päevalillega.

III koha said Haanja kooli õpilased õde-venda Robin ja Liisbet Rõõmusoks (2. ja 7. klass), kes esitasid oma ema Triin Rõõmusoksa kirjutatud luuletuse «Mõtsik mõtõlus» (õp Kersti Leit).

Eripreemiad jagunesid järgmiselt:

Kodukotussõ eripreemia pälvisid Rõuge Kooli 2.-4. klassi poisid Artur Trumm, Eerik Org, Karl Kõva ja Raul Kuus, kes esitasid Anneli Lutsari, Evar Saare, Milvi Panga ja Johannes Siska luulest kokkupandud kava «Kevväi ja uma kodo» (õp Anneli Nagel).

Elävä esitüse preemia sai Rõuge lasteaia poiss Kaarel Kasuk, kes esitas Milvi Panga luuletuse «Suvi» (õp Aire Taal).

Sännä mõisakeskuse eripreemiä said kolm etteastet:

Kääpa Põhikooli 3. kl õpilane Kenert Hillep, kes esitas Raimond Kolga luuletuse

«Salm» (õp Jana Kähr);

Orava kooli 5.kl õpilane Mireli Koddala, kes esitas Hänilase luuletuse «Mälestüste mõtsa» (õp Ene Säinast);

Viluste Põhikooli 7. klassi õpilane Maritte-Arianne Plaado, kes luges Leila Holtsi luuletuse «Maq saisa...» (õp Aasa Liiv).

Võru instituudi eripreemia pälvis Võru Kreutzwaldi kooli 6. klassi õpilane Joonas Koreinik, kes esitas Jaan Kaplinski võru keelde tõlgitud tundmatu autori luuletuse «Tapliva lõuna puul liina...» (õpetaja Helena Linnamäe).

Ütstõsõ tugõmise eripreemiä said veli-sõsar Uku ja Ilo Laan (Väimela LA, Tilsi Pk 4. kl), esitades koos oma ema Triinu Laane kirjutatud luuletuse «Mu tudukass Õiõ» (Uku õpetajad Piia Peedel, Maivi Potter, Ilo õpetaja Eve Hütt).

Sänna on kahe suure võru kirjaniku - Artur Adsoni (1889-1977) ja Juhan Jaigi (1899-1948) - sünni- ja lapsepõlvepaik. Esimest korda koguneti võrukeelset luulet lugema 30. jaanuaril 1999. aastal Sänna endisesse koolimajja, kus Artur Adson lapsena elas ja koolis käis ning mille kirjeldustest on tänaseks saanud võru luule klassika. Esimene kord 23 aastat tagasi tuli kokku 21 õpilast vanuses 10-18 eluaastat.

Adsoni-nimelise luulelugemisvõistlsue idee pärineb toonaselt Võru maavalitsuse haridusosakonna juhatajalt Arvi Leoskilt ja esimesed elluviijad olid Sänna kultuuriedendajad Eve Taal ja Riina Kööts koostöös Võru instituudiga.

20. luulepäeva sissejuhatuses kõlas Vootele Ruusmaa helindatud Artur Adsoni luuletus «Väiku raamat väikun peon».

Etlusvõistlust korraldas Võru Instituut koostöös MTÜ-ga Sänna Kultuurimõis.

Luulepäeva toetasid Kauksi Ülle, Eesti Kultuurkapital ja Rõuge vald.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles