Poola võttis Ukraina meremehed oma kaitse alla

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Copy
Poola meremehe dokumendid
Poola meremehe dokumendid Foto: Kuvatõmmis Euroopa Komisjoni kodulehelt

Poola teatas, et annab Ukraina meremeestele võimaluse Poolas oma meremehepasse kuni kaheks aastaks pikendada ning soovi korral minna üle Poola meremeeste diplomeerimise ja kutsetunnistuste süsteemi.

Rahvusvahelise meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse konventsiooni STCW kohaselt peavad laevapere liikmed läbima iga viie aasta tagant erinevaid täiendõppe kursusi, et nende diplomid ning kutsetunnistused kehtiksid. Dokumente väljastavad riikide mereadministratsioonid tavaliselt oma kodanikele. Kui paberid korras pole, muutuvad meremehed tööandjate poolt manipuleeritavaks ning võivad sattuda inimkaubanduse ohvriteks.

Ukrainlasi on maailma meremeeste seas hinnanguliselt 150 000 – 200 000, kuid kuna nad sõidavad erinevate riikide laevadel üle maailma, on neil olnud keeruline oma riigi merendusadministratsiooniga suhelda. Ka on meremeeste Ukraina diplomite ja tunnistuste väljastamise süsteem olnud bürokraatlik ja korrumpeerunud ning alanud sõja tõttu on meremeestel keeruline või võimatu oma dokumentide korda ajamisega tegeleda. Ukrainlastele on STCW süsteem pakkunud võimalust maailmas tööd leida, kuid tekitanud ka suure probleemi. Kui nende dokumendid kaotasid kehtivuse, lõppes ka nende õigus ametlikult teatud ametikohtadel töötada ning nad olid sunnitud kas võtma vastu madalama ametikoha või leppima ümbrikupalgaga.

Poola tegi eelmisel nädalal otsuse, et aitab Ukrainast pärit meremeestel oma dokumendid korda ajada ka Ukrainasse minemata. Poola taristuminister Andrzej Adamczyk jõudis Ukraina taristuministriga kokkuleppele, et Poola kehtestab Ukraina meremeestele võimaluse oma meremehepasside pikendamiseks esialgu kaheks aastaks. Pool a taristuministeerium koostas vastava seaduseelnõu, mille valitsus juba vastu võttis ning mille Poola parlament peaks heaks kiitma lähipäevil. Tegemist on ajutise lahendusega, mis esialgu kehtib kuni 2022. aasta lõpuni. Kuid et Poolal on Ukraina meremeeste oma kaitse alla võtmisega tõsi taga, kinnitab Poola valitsuse plaan hakata ukrainlastele väljastama ka poola meremehedokumente. See võimaldaks Ukrainlastel edaspidi kogu maailmas töötada Poola diplomite ja kutsetunnistustega ning neid ka Poolas pikendada.

Eesti teadis probleemist, kuid venitab otsusega

Eestis on ukraina meremeeste teemat majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tasemel arutatud, kuid otsuseni pole jõutud. Eestis kehtib jätkuvalt meresõiduohutuse seaduse säte, et meremeeste diplomeid väljastatakse ainult Eesti kodanikele või alalistele elanikele. Taltech Eesti Mereakadeemia viis sel aastal läbi uuringu, millest selgus, et diplomisaajate ringi laiendamine e-residentidele võiks tuua Eesti mereharidussektorisse igal aastal kuni kuus miljonit eurot lisatulu ning e-residentsuse lõivuna täiendavalt 1-2 miljonit.

Ainuüksi Ukrainast võiks Eestisse koolitustele ning oma diplomeid pikendama tulla kuni 20 000 meremeest, kes mingil põhjusel Ukraina mereadministratsiooni teenuseid kätte ei saa või nendega rahul ei ole. Kuigi vajadusest Ukraina meremeestele vastu tulla räägiti MKM-s juba jaanuari alguses, on neile Eesti diplomite ja kutsetunnistuste väljastamist võimaldav arutelu takerdunud MKM-i, Taltech Mereakadeemia ja meremeeste ametiühingu vahelistesse vaidlustesse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles