Scoutspataljoni võitlejad tähistasid kuulsaima lahingu aastapäeva

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Copy
Scoutspataljoni võitlejad tähistamas Pikksaare lahingu aastapäeva. Foto on illustratiivne!
Scoutspataljoni võitlejad tähistamas Pikksaare lahingu aastapäeva. Foto on illustratiivne! Foto: Eesti Kaitsevägi

Tapa linnakus ja Malis teenivad Scoutspataljoni kaitseväelased tähistasid täna pataljoni kuulsusrikkaima lahingu, Pikksaare jaama vabastamise 103. aastapäeva, andes au eelkäijatele ja tänades silmapaistvamaid kaitseväelasi. 

Lahing Pikksaare jaama pärast toimus 21. jaanuaril 1919. aastal. Rünnaku tulemusel vallutas 47-meheline Scoutspataljoni grupp jaama, mida kaitses hinnanguliselt üle 500 punaväelase.

"Meie pataljoni A-kompanii 1. ja 2. rühma võitlejate ees seisnud vastane oli tugev ja ülekaalukas, kuid näidates tõelist vaprust ja tarka taktikat, suutsid toonased scouts'id vastase paika panna. Ma olen kindel, et ka täna, 103 aastat hiljem, oleme valmis ükskõik kui suurele vastasele koha kätte näitama. Vaprust, valmidust ja tarkust meil jagub. Ma soovin teile meelekindlust ja tahet püsida eelkäijate sisseseatud teel," rääkis Tapal toimunud rivistusel Scoutspataljoni ülem kolonelleitnant Eero Aija.

Rivistusel andis pataljoniülem väeosa teenetemärgi kaheteistkümnele Scoutspataljoni kaitseväelasele, kes on silma paistnud eeskujuliku ja pikaajalise teenistusega.

Malis välisoperatsioonil teenivad scouts'id tähistasid Pikksaare lahingu aastapäeva ajaloolise loenguga. "Meie 47 relvavenna ennastsalgav ja tempokas võitlus Pikksaare raudteejaamas on inspireeriv lugu igale Scoutspataljoni võitlejale ka 103 aastat hiljem. Ajaloos on ka varem esinenud olukordi, kus ilmselges vähemuses võitlevad sõdurid ülekaalukale vastasele koha kätte näitavad, kuid see on meie lugu. Selle mälestamiseks tähistame tagasihoidlikult ka Malis lahingu aastapäeva, kuigi õhtul suundume juba teenistusülesandeid täitma," ütles BKN-11 Estpla rühmaülema abi leitnant Henri Hendrikson.

Pikksaare võidu tunnustamiseks ja mäletamiseks on lahingu nimi erinevalt väeosa teistest võidunimedest kantud pataljoni lipule. Praeguste pataljoni sõdurite jaoks on suuresti tegu väeosa vaimsuse, julguse ning pealehakkamise sümboliga.

Scoutspataljon on 1. jalaväebrigaadi koosseisus olev iseseisvaks lahingutegevuseks võimeline professionaalse väljaõppega manööverüksus. Scoutspataljon asutati 21. detsembril 1918 ja taasasutati 29. märtsil 2001.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles