Seitse põhjust, miks kõik maailmas kallimaks läheb

Tarbija24
Copy
Kiire hinnatõus on üleilmne
Kiire hinnatõus on üleilmne Foto: EPA/Scanpix

Elu läheb pöörase kiirusega kallimaks. Oma osa annavad sellesse nii loodusõnnetused kui ka globaalne pandeemia, vahendab BBC.

Kütusehinnad kasvavad

Kütusehinnad löövad rekordeid nii laias ilmas kui ka Eestis. Ühel hetkel hakkab see hinnatõus paratamatult kajastuma ka kaupade hindades.

Kaupade puudujääk

Inimesed on paar aastat kodus istunud ja kulutanud rohkem raha oma elamise korrastamisele ja majapidamisseadmetele. Tehased on samal ajal olnud vahelduva eduga koroonaviiruse leviku takistamiseks suletud, ning tootmine pole tänini nõudlusele järele jõudnud.

Nii on puudus plastikust, betoonist, terasest, ja see kõik kergitab kaupade hindu. Puit maksab pea 80 protsenti rohkem kui 2021. aastal. Puudus on ka mikrokiipidest.

Transport on kallis

Kuna müüjad peavad rohkem maksma, et kaup kohale jõuaks, on tõusnud ka hinnad tarbijate jaoks. Ühe konteineri saatmine Aasiast Euroopasse maksab kordades rohkem kui aasta tagasi. Euroopas napib ka rekajuhte.

Palgad tõusevad

Paljud inimesed on pandeemia ajal kas tööd vahetanud või sootuks otsustanud tööl mitte käia. USAs lahkus ainuüksi mullu aprillis oma töökohalt miljon inimest. Nii on ettevõtetel raskem leida autojuhte, ettekandjaid ja poemüüjaid. Kuna töötajate leidmiseks tuleb neile pakkuda paremat palka, kasvavad ka hinnad.

Kliima mõju

Pöörane ilm maailma eri paigus annab samuti inflatsioonile hoogu. Naftatootmine oli USAs häiritud orkaanide Ida ja Nicholase tõttu. Kohvi hind on tõusnud, kuna Brasiilias, mis on maailma suurim kohvitootja, oli põua tõttu väga kehva saagiga aasta.

Kaubanduspiirangud

Riikidevahelised kaubanduspiirangud tähendavad, et kaup on tarbijani jõudes kallim.

Riiklike abitoetuste lõpp

Valitsused on lõpetamas abiprogramme, millega toetati koroonaviiruse leviku tõttu raskustesse sattunud inimesi ja ettevõtteid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles