Kommentaar: kaubandussektoris on tulevik mitmekülgsete oskustega töötajate päralt

Copy
Heikki Mäki, rahvusvahelise tööjõurendiettevõtte juht.
Heikki Mäki, rahvusvahelise tööjõurendiettevõtte juht. Foto: Erakogu

Aasta algus on traditsiooniline palgatõusu aeg ning energiahinna tõusu ja sellega kaasneva elukalliduse suurenemise valguses ei ole palgasurves midagi ebaloomulikku, seda enam, et tööjõuturul on endiselt valikuvõimalus töötajate käes.

Lihtsalt ühtlane palgatõus pole kuigi tõhus meede, arvestades, et ka tööandjal tuleb kaupluste pidamise ja haldamise eest tublisti rohkem tasuda. Kui sinna juurde arvata kõigile töötajatele tuntav palgatõus, siis pole muud valikut kui kaubale hinda juurde panna, mis viib selleni, et kaubandus peab jõudma multifunktsionaalse töökorralduseni.

Tööstusesse jõudis sama süsteem juba pea 15 aastat tagasi, kui elektroonikaettevõtted hakkasid tasapisi minema automatiseerimise teed. Tootedisaini ja innovatsiooniga jõuti ühel hetkel selleni, et masin osutus inimesest tõhusamaks, ja juba kasvõi seetõttu, et toodete komponendid muutusid nii tillukeseks, et inimene oma kätega polnud enam võimeline nendega ümber käima. Samal ajal tuli tulla toime globaalse konkurentsisurvega ja võistelda eeskätt odavate Aasia riikidega. See pani mõtlema, kuidas muuta ka inimtööjõu osas tootmisprotsessi veel efektiivsemaks, ning õige ruttu sai selgeks, et ainult ühte liigutust tegevat töötajat pole efektiivne palgal hoida, seda eeskätt ettevõtetes, kus tootmisseeriad pole suured. Just seal on vaja inimesi, kes suudavad ühelt tööprotsessilt teisele üle minna. Praeguseks on roteerumine tehastes ja tootmisettevõtetes töökorralduse tavapärane osa.

Jaekaubandus liigub samas suunas ja nüüd, kus turule on tulemas uus kaubanduskett, see ilmselt süveneb. Sarnaselt tööstusega on ka kaubanduskeskuses võimalik töökorraldust mitmekesistada. Võtame kasvõi kassapidaja, kellel on tipptunnil kahtlemata käed tööd täis, kuid kel leidub päeva jooksul seda aega, mil tal kliente järjekorras pole. Sel ajal saaks ta teha midagi muud – kasvõi paigutada riiulitele kaupa või tegutseda kulinaarialetis. Nii saab tööandja hakkama väiksema meeskonnaga, kellele saab maksta rohkem palka. See käib kokku ka tööturu loogikaga: mitmekülgse töötaja turuväärtus on kõrgem ning ta on ka altim uusi asju õppima. Kuna sektorit iseloomustab terav töökäte puudus, on suurema oskuste pagasiga töötajal võimalus valida mitme tööandja vahel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles