Miks tuhanded Venemaa jalgpallifännid staadionilt minema kõnnivad?

Siim Kaasik
, reporter
Copy
«Staadion ei ole vangla, fänn ei ole kriminaal,» seisis Peterburi Zeniidi kodustaadionil rippunud linal.
«Staadion ei ole vangla, fänn ei ole kriminaal,» seisis Peterburi Zeniidi kodustaadionil rippunud linal. Foto: Alexander Demianchuk

Venemaa jalgpalli on tabanud suuremat sorti protestilaine. Tribüünid on tühjemad kui tavaliselt ning needki fännid, kes staadionile kohale tulevad, ei suvatse seal tihtipeale lõpuni olla.

Protestide põhjuseks on Venemaa vastuoluline plaan võtta kasutusele fännide identifitseerimise süsteem. Sama lahendust kasutati ka 2018. aasta jalgpalli MM-finaalturniiril ning tänavu Peterburis peetud EM-finaalturniiride mängudel. Põhimõtteliselt tähendab Fan ID süsteem seda, et pilet on seotud pealtvaataja isikuga.

Novembris läbis Fan ID süsteemi ettepanek riigiduuma esimese lugemise. Antud lahendus ei puudutaks ainult Venemaa jalgpalli, vaid ka teisi suurema kaliibriga spordiüritusi.

Süsteemi pooldajad räägivad, et Fan ID mõjuks positiivselt ürituste turvalisusele. Teiselt poolt kõlab vastu argument, et Venemaal on niigi tehtud jõulisi edusamme jalgpallimängude turvalisuse osas. Lisaks oleks mängudele pääsemine fännidele raskem ning publikunumbrid kannataksid. Ent ilmselt kõige rohkem häirib vutifänne see, et võimuorganid saaksid inimeste kohta senisest veelgi rohkem andmeid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles