Karl Juhkami

Tartu Bigbank tegi tänavusele hooajale ilusa alguse, kui alistas Meistrite liiga eel-eelringis Šveitsi tippklubi Amriswili Lindaren Volley 3:0 (25:20, 25:22, 25:20). Kohtumise käekäiguga saab põhjalikumalt tutvuda allolevas blogiaknas.

Tänane võit tähendab, et nädala pärast Šveitsis toimuvas kordusmängus piisab Bigbankil nüüd kahest geimist, et sellest paarist edasi lipsata. Seejärel ootaks Meistrite liiga esimeses eelringis ees Portugali meeskond Lissaboni Benfica. Kaotaja langeb CEV karikasarja, kus tuleks vastaseks Genfi Chênois (Šveits).

Meistrite liigas alagruppi jõudmiseks tuleks Tartul kokku alistada lausa neli vastast: pärast Lindareni ja Benficat tuleks kolmandas ringis vastu kas hollandlaste Apeldoorn või soomlaste Sastamala ja lõpetuseks suure tõenäosusega tšehhide Karlovarsko.

«Ma olen ääretult rahult oma poistega. Kuigi, mitte igal hetkel. Vastane meid väga ei üllatanud ning meie pidasime oma plaanist kinni. Mängisime enda korraliku mängu. Veidi tundus, sealjuures, et nad alahindasid meid ikkagi: jättes kuubaka [Luis Sosa] pingile. Pool on meil nüüd käes, üks [võõrsilmäng] on veel jäänud,» sõnas peatreener Alar Rikberg pärast kohtumist ETV2 otse-eetris.

Tartu resultatiivseim oli täna Albert Hurt 16 punktiga (efektiivsus +11, rünnak 48%). Martti Juhkami toetas teda 15 (+12, 48%) ja Valentin Kordas 10 (+4, 25%) punktiga. Bigbanki vastuvõtt oli 43%, rünnak 45%. Servijoone taga käidi 74 korda (16 viga, 6 ässa), blokist teeniti 8 punkti.

Lindareni resultatiivseim oli Milija Mrdak 13 punktiga (+11, 36%). Šveitslaste vastuvõtt oli 53%, rünnak 37%. Servimas käidi 65 korda (5 viga,2 ässa), blokist teeniti 3 punkti. STATISTIKA

Mängu käik:

Tartu jäi avageimis vastaste rünnakuliidri Milija Mrdaki serviässa järel 4:7 kaotusseisu, ent jõudsid pärast pikka tagaajamist Juhkami hanituse järel 13:13 viigini. Edasi kulges mäng punkt-punktis kuni Hurt käristas Tartu eduseisu kolmepunktiliseks 17:14. Viigini Šveitsi klubi enam ei jõudnud ning avageim kuulus kodumeeskonnale tulemusega 25:20.

Teise geimi algus sujus Tartul avageimi algusest paremini ja Hurda ning Saaremaa blokk andis kodumeeskonnale 8:4 edu. Sidemängija Eerma lõi ise võrgu kohalt palli maha ja Bigbank oli sõiduvees – 13:8, Tartu rünakud sujusid Eerma dikteerimisel mitmekülgselt ja ladusalt. Juhkami tagaliinirünnak viis Bigbanki ette 20:14, ent Lindaren tuli veel kolme punkti kaugusele (22:19) ja Alar Rikberg kasutas mõtlemisaega. Geim siiski Tartule 25:22. Teises geimis vahetas Lindarenil Quentin Zelleri välja Luis Sosa.

Kolmandas vaatuses vedas Šveitsi klubi vahetuses mängu tulnud Sosa, ent Tartu suutis geimi keskel siiski 13:9 ette pääseda. Kevin Soo sekkus geimi alguses Mart Naabri asemel mängu. Ka seda vaatust kontrollisid Alar Rikbergi hoolealused ja Tartu 20:15 eduseisul kasutasid vastased mõtlemisaega. Suurt tulu sellest ei tekkinud ning Tartu võitis ka kolmanda geimi, tulemuseks 25:20.

Enne kohtumist:

Amriswili klubi näol on tegu neljakordse Šveitsi meistriga, viimati võideti kodune liiga aastal 2017. Lisaks on klubil ette näidata kuus Šveitsi karikavõitu ja aastal 2019 saadi CEV Cupil 5. koht.

Meeskonna põhituumiku moodustavad korralikul tasemel leegionärid: sidemängijaks on endine Kreeka koondislane Dima Filippov, diagonaalründajaks serblane Milija Mrdak, nurgaründajad Björn Höhne (Saksamaa) ja Luis Sosa (Kuuba), temporündajad Facundo Imhoff (Argentiina) ja Mischa von Burg (Šveits) ning libero Ramon Diem (Šveits). Kaks viimast kuuluvad hetkel oma riigi koondisesse, leegionärid on kõik kuulunud kas oma riikide täiskasvanute või noortekoondistesse.

Viimati hooajal 2014/2015 eurosarjas mänginud Tartu meeskonna ridades on kahe hooaja vahel toimunud mitmed muudatused. Üks peamisi rünnakujõude Märt Tammearu liikus Belgia tippklubisse Roeselare Knacki ning teine nurgamees Stefan Kaibald liitus Saksamaa meistriliigaklubiga Königs Wusterhauseni Netzhoppers.

Nende asendajateks on toodud kogenud koondislane Martti Juhkami ning Tamur Viidalepp ja Taavet Leppik. Lisaks on nurgas jätkuvalt kasutada ka mullune põhimees Albert Hurt. Diagonaalründajana paneb tänavu end Tartus proovile Valentin Kordas, põlvelõikusest taastuva põhisidemängija Kert Toobali asemele toodi meeskonda aasta lõpuni laenule TalTechi sidemängija Aleksander Eerma. Tempoosakonnas on tagasi eelmisel hooajal Hispaanias mänginud Mart Naaber, kes pakub konkurentsi Alex Saaremaale ja Kevin Soole.

Bigbanki peatreener Alar Rikberg ütles nädal enne avamängu, et klubi jaoks on eurosari väga oluline. «Seetõttu oleme ka meeskonna komplekteerimisel silmas pidanud, et suudaksime olla rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised. Otseselt eesmärke on keeruline seada, sest palju sõltub loosist ja seeläbi vastasest. Selge on, et ei eelringis Šveitsi klubi näol ega edasipääsu korral Portugali klubi Lissaboni Benfica näol meile kerged vastased ei sattunud. Seega on oodata raskeid mänge. Ettevalmistuse aeg väga pikk ei ole olnud, üritame nii kiiresti kui võimalik heasse vormi saada,» kommenteeris Rikberg.

Alles eelmisel nädalal lõpetas peatreener järjekordse koondisetsükli koos Bigbanki mängumeeste Hurda ja Rait Rikbergiga, kellele ta pärast seda väikese puhkuse võimaldas.

Amriswili tugevuseks on leegionäride kogemustepagas. «Nad on päris ambitsioonika koosluse kokku saanud, põhimeestel on heal tasemel kogemusi nii koondistest kui klubitasandil. Rünnakuvõimu kannavad eelkõige serblasest diagonaal Mrdak ja kuubakast nurgaründaja Sosa,» leidis juhendaja.

Eelmise nädala lõpus pidas Bigbank ka kaks kontrollkohtumist Läti klubi RTUga, mis võideti vastavalt 5:0 (25:13, 25:12, 25:20, 25:21, 15:11) ja 3:1 (25:22, 25:18, 25:27, 25:19).