ÜRO: Mali peab Wagneriga koostööd tehes inimõigusi austama (2)

Copy
Wagneri võitlejad Süürias.
Wagneri võitlejad Süürias. Foto: twitter

Kui Mali valitsus otsustab teha koostööd Vene erasõjafirmaga Wagner, tuleb seda tehes pidada igakülgselt kinni inimõigustest ja rahvusvahelisest õigusest, ütles reedel ÜRO rahutagamisoperatsioonide asepeasekretär.

Asepeasekretär Jean-Pierre Lacroix’lt küsiti pressikonverentsil võimaliku mõju kohta ÜRO 15 000-pealisele rahulvalvemissioonile Wagneri palgasõdurite värbamisel. Lacroix sõnul ei ole Mali lõplikku otsust veel langetanud ja ÜRO ei sekku siseasjadesse.

«Meie jaoks on oluline, et me saaks jätkata oma mandaadi täitmist võõrustajariigi täieliku toega, kohalike relvajõudude täie koostöö ja koordinatsiooniga, ilma takistusteta, ilma ligipääsu keelamise või ähvardusteta,» lisas ta.

«Samuti on elutähtis, et mis tahes partnerluse puhul peetakse igakülgselt kinni inimõigustest ja rahvusvahelisest humanitaarõigusest,» lausus ta.

«Meie missioonide mandaat on anda teada inimõiguste ja humanitaarõiguse olukorrast,» ütles ÜRO ametnik. «Me ootame võõrustajavalitsustelt, võõrustajariikidelt, et nad peaks seda kahepoolseid partnerlusi sõlmides silmas.»

Prantsusmaa ja Saksamaa on hoiatanud, et kui Mali valitsus Wagneriga tegemist teeb, võivad nad oma rahuvalvemissioonide osas ümber mõelda.

Suve algul süüdistas ÜRO Wagnerit inimõiguste rikkumises Kesk-Aafrika Vabariigis.

Venemaa on eitanud läbirääkimiste pidamist palgasõdurite saatmiseks Malisse. Asjaga kursis allikas Prantsusmaalt ütles aga, et Bamakos võimul olev hunta uurib siiski võimalusi tuhande Wagneri palgasõduri värbamiseks, et õpetada välja riigi relvajõude ja turvata riigi juhte.

Mali kaitseministeerium on Vene firmaga läbirääkimiste pidamist tunnistanud.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles