TÖÖINSPEKTSIOON ⟩ Millised tööd sobivad alaealisele?

, tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja
Copy
Alaealine ei tohi kokku puutuda lahtise alkoholiga – ta ei tohi seda serveerida ega ka koristada laudu, kus on näiteks õlle- või veiniklaasid. Foto on illustreeriv.
Alaealine ei tohi kokku puutuda lahtise alkoholiga – ta ei tohi seda serveerida ega ka koristada laudu, kus on näiteks õlle- või veiniklaasid. Foto on illustreeriv. Foto: unsplash.com

Kui Saarte Hääl kirjutas 10-aastasest Kuressaare noormehest, kes soovib suvel raha teenida muru niites, leidis tööinspektsioon, et poiss on niisuguseks tööks veel liiga noor. Millistel töökohtadel tohivad alla 15-aastased lapsed töötada, selgitab Saarte Hääle palvel tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soon.

Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soon
Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soon Foto: Erakogu

Noortele töö pakkumine on väga tänuväärt tegevus. Mullu sai noorte värbamine koroona tõttu kõva tagasilöögi, ent sel aastal on huvi mitmekordistunud. Tunnustame kõiki tööandjaid, kes on leidnud võimaluse noortele ausalt ja ohutult tööd pakkuda. 16. juuni seisuga on tänavu registreeritud 288 teadet 1403 alla 15-aastase noore kohta. Erinevaid tööandjaid oli 205.

Noorte värbamiseks tuleb tööandjal teha eeltöö ning viia end kurssi seaduse nõuetega. Oluline on mõista, et noortel on vähem kogemusi ning seetõttu ei oska nad probleeme ette näha vanemate kolleegidega võrdselt. Neil on ka vähem jõudu ja teadmisi.

Üle 5 kg tõsta ei tohi

Seepärast tuleb arvestada kahe suure piiranguga. Esiteks: noored ei saa teha kõiki töid ning teiseks on nende tööajale seatud piirangud. Seda seepärast, et noor inimene end ei kahjustaks. Üks asi on see, et seadus keelab ja tööinspektsioon kontrollib. Märksa olulisem on aga, kas tööandja (aga ka lapsevanem) tahab panna noort olukorda, kus ta võib saada jäädava kahjustuse, olgu selleks siis muruniiduki alla kaotatud varvas või teadmine, justkui töösuhtes võikski vähem kogenud töötajat kiusata.

Töölepinguseadus lubab töötegemisega alustada alates 7. eluaastast. 7–12-aastasel alaealisel on lubatud teha kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal. 13-16-aastase koolikohustusliku alaealisega võib tööandja sõlmida töölepingu ja lubada teda tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust.

13-aastasega võib sõlmida töölepingu näiteks põllumajandustööde tegemiseks, abitöödeks kaubandus- või teenindusettevõttes, toitlustus- või majutusettevõttes ja teisteks töödeks, kus tööd tehes ei ole kokkupuudet noore tervist ohustavate teguritega. Kui töö eeldab raskuste tõstmist, tuleb teada, et alla 16-aastased ei tohi käsitsi teisaldada esemeid, mis on raskemad kui viis kilo.

Täielikku nimekirja võimalikest töödest pole, iga olukorda tuleb hinnata eraldi. Mõned olukorrad on selged, mida noored teha võivad ja mida mitte, järgnevalt vaatame mõnda neist lähemalt.

“Alaealine ei tohi kokku puutuda lahtise alkoholiga – ta ei tohi seda serveerida ega ka koristada laudu, kus on näiteks õlle- või veiniklaasid."

Alaealine ei tohi kokku puutuda lahtise alkoholiga – ta ei tohi seda serveerida ega ka koristada laudu, kus on näiteks õlle- või veiniklaasid. Küll aga võib alaealine näiteks viia kinnise alkoholipaki täisealisele müüjale, kes selle siis edasi täisealisele kliendile annab.

Poes, koristamisel, nõudepesul, heakorratöödel, raamatukogus raamatute korrastamisel jmt on noorte kaasamine igati õigustatud – kui järgitakse ohutusnõudeid.

Absoluutset keeldu, et alaealine ei tohi kemikaalidega kokku puutuda, ei ole, välja arvatud teatud ohtlikud kemikaalid. Enne noore lubamist tööle, mille käigus tuleb kasutada ohtlikke kemikaale, tuleb veenduda, et selle konkreetse kemikaaliga võib noor kokku puutuda. Näiteks on värve, millega alaealine võib värvida.

Põllumajanduses võib noori kasutada selliste tööde tegemisel, mis neid ei koorma ega sea ohuolukorda. Noored on näiteks istutanud ja korjanud maasikaid. Siin saab töökorralduslikult välja mõtelda, kuidas vältida liigset koormust. Näiteks võib üle viiekiloste raskuste tõstmisele appi suunata täisealise töötaja, kellele see töö sobib.

Muruniitmine – esmapilgul tundub selline tore töö, muudkui lükkad masinat või sõidad murutraktoriga mööda platsi. Tuleb aga mõista, et muruniitmine on tegelikult ohtlik töö – noorel inimesel pole kogemust, kuidas käituda olukorras, kui midagi läheb valesti. Niiduki terad liiguvad kiiresti ning õnnetus võib väga kergesti juhtuda. Lastel ei soovitata ka kodustes tingimustes, vanemate järelevalve all ise muru niita, seda enam veel olukorras, kus teatud töölõik tuleb kindla aja jooksul ära teha – mis paneb peale ajalise surve. Paljudel juhtudel on ka muruniiduki tootja kasutusjuhendis märkinud, et niidukit ei tohi kasutada lapsed või alaealised.

Ehitus pole teismelistele

Sularaha. Rahaliste vahendite eest vastutamine võib kaasneda alaealise tööga alates 15. eluaastast, kuid ka siis vaid vähesel määral ja mõistlikus ulatuses (arvestades lapse arengut, teadmisi, oskusi ning võimeid) ning lähtudes lapsevanema nõusolekust. 13–14-aastane võib rahaga toimetada siis, kui lähedal on vastutav täiskasvanu.

Kindlasti ei tohi teha töid, kus on kõrge müratase või heitgaasid, peab kasutama keerukaid seadmeid/masinaid, töötama kõrgustes, madala või kõrge temperatuuriga siseruumis. Noored ei tohi töötada ka ehitusel.

Siit jõuamegi järgmise olulise teemani, milleks on töö- ja puhkeaeg. 7–12-aastane tohib koolivaheajal töötada kolm tundi päevas. 13–14-aastane ja koolikohustuslik noor tohib koolivaheajal töötada kuni 7 tundi päevas. 15–17-aastane ja mittekoolikohustuslik noor võib töötada juba 8 tundi päevas. Samuti on noorte puhul reguleeritud, millal nad töötada tohivad.

7–14-aastased töötajad tuleb töötamise registrisse kanda juba 10 tööpäeva enne nende tööle asumist, et info jõuaks tööinspektsioonini ning menetlusega tegelev jurist jõuaks anda eelhinnangu, kas kavandatud töö on lapsele sobiv või mitte. Kui inspektor pole kümne tööpäeva järel ühendust võtnud ega teatanud keelduvast otsusest, saab eeldada, et inspektor on nõusoleku andnud ja lapse võib tööle lubada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles