Politsei hoiatab võltsitud maksekorraldustega arveldavate kelmide eest

Tartu Postimees
Copy
Maksekorralduste võltsimistega tehtud kahju ületab kümneid tuhandeid eurosid.
Maksekorralduste võltsimistega tehtud kahju ületab kümneid tuhandeid eurosid. Foto: Elmo Riig

Viimase poolaasta jooksul on politsei saanud üle kahekümne viie teate selle kohta, kuidas kelmid võltsitud maksekorraldusi kasutades ning müüjat tagant kiirustades on kauplejatelt välja petnud kallihinnalist tehnikat ja tööriistu, aga ka näiteks ehitusmaterjali, energiatootmisega seotud seadmeid, väärtuslikke kunstitooteid ja muudki.

Lõuna prefektuuri politseikolonelleitnant Üllar Sõmera kirjeldas, et petuskeem on küllalt lihtne ning piisava tähelepanelikkuse korral ka kergesti murtav. Ta selgitas, et esmalt valivad kelmid omale internetipoest välja toote või teenuse, mida soovivad osta või rentida.

Nad võtavad kirja teel kauplejaga ühendust ning annavad märku ostusoovist. Seejärel ütlevad nad kauplejale, et on ülekande teinud, ning tõestuseks saadetakse kauplejale ka välisriigi panga rekvisiitidega maksekorraldus. «Peale maksekorralduse edastamist saadetakse ettevõtte ukse taha kuller, kes soovitud toote kiirelt peale korjab,» kirjeldas Sõmera skeemi.

Tehingu usaldusväärsuse suurendamiseks on paaril juhul saadetud ohvrile justkui pangapoolne kinnitus, et raha on makset teostavast pangast välja läinud. Aga ka see kinnitus võib olla võltsing ega anna kindlust, et raha kauba omaniku kontole ka tegelikkuses tuleb.

Kauba sortiment, mida võltsitud maksekorraldust kasutades ettevõtjatelt ning kauplejatelt üritatakse välja meelitada, on väga lai. «Kahjud on suured ning küündivad mitmekümnetesse tuhandetesse eurodesse,» selgitas Sõmera.

Ta tõi ühe näite: politseile laekus teade, mille kohaselt võeti möödunud sügisel elektroonikaseadmeid vahendava ettevõttega e-posti teel ühendust ja sooviti soetada mitu õhk-vesi-soojuspumpa, nende eest tasumise tõendamiseks saadeti ettevõttele võltsitud maksekorraldus. Ettevõte väljastas ostjale kauba, mille eest ei ole tänaseni raha laekunud. Kahju oli ligi 18 000 eurot.

Üllar Sõmera sõnul on politseisse jõudnud info sellisestki juhtumist, kus inimene on tellinud välismaalt mingi eseme ära toomiseks transporditeenuse, ent on pahaaimamata sattunud kelmide otsa. «Nimelt esinevad kelmid mõne asjasse puutumatu ettevõtte nime all, vastavad inimese postitatud kuulutusele ning pakuvad transporditeenust. Teenuse osutamise eest esitatakse arve, mille kannatanu on tasunud, kuid eseme vedu tegelikkuses ei toimugi. Oht on seegi, et transporditav ese võib kelmidele huvi pakkuda ning nad soovivad seda enda valdusesse saada,» kirjeldas Sõmera. Ta soovitab nii ettevõtjatel kui ka eraisikutel olla oma kaupade ja teenustega kauplemisel tähelepanelik.

Kuidas petta saamist vältida:

Mitte mingil juhul ei tohiks müüdavat kaupa enne makse laekumist kellelegi üle anda või kuskile poole teele saata.

Ohutegur on seegi, kui ostja hakkab kauplejat survestama ning tagant kiirustama – võtke julgelt oma kaupade müütamisel aega tehingu õigsuses veendumiseks ning vajaduse korral ostja tausta uurimiseks.

Kui kahtlete ostjas või tundub maksekorraldus kahtlane, peatage kaubategemine ning küsige nõu kas oma kodupangast või politseist.

Kui olete petta saanud, siis pöörduge politsei poole.

Allikas: politsei

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles