HRW: Tigrays tapeti konflikti alguses kümneid tsiviilelanikke

Copy
Punase Risti töötajad Etioopias Tigray regioonis 4. jaanuar 2021.
Punase Risti töötajad Etioopias Tigray regioonis 4. jaanuar 2021. Foto: Reuters/ScanPix

Etioopia väed korraldasid Tigray konflikti esimestel nädalatel ulatuslikke suurtükirünnakuid tsiviilpiirkondade vastu, tappes vähemalt 83 tsiviilisikut ja sundides oma kodudest lahkuma tuhandeid, teatas neljapäeval inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW). 

Nobeli rahupreemia laureaadi, peaminister Abiy Ahmedi valitsusvägede suurtükirünnakud tabasid kodusid, haiglaid, koole ja turuplatse, seisis HRW raportis, milles keskenduti regiooni pealinnale Mekelele, samuti Shire ja Humera linnadele. 

«Sõja alguses tulistasid Etioopia föderaalväed suurtükkidest Tigray linnapiirkondi tundub, et valimatul viisil, mis pidi kahtlemata tooma kaasa tsiviilohvreid ja varalist kahju,» ütles HRW Aafrika Sarve regiooni juht Laetitia Bader.

Raportis kutsutakse viima läbi ÜRO juurdlust sõjaseaduste võimalike rikkumiste kohta. 

Abiy kuulutas välja sõjaoperatsioonid Tigray võimupartei Tigray Rahvavabastusrinde (TPLF) vastu novembri esimeses pooles, väites, et TPLF oli korraldanud rünnakuid sõjavebaaside vastu. 

Peaminister kuulutas relvakonfliktis võitu pärast seda, kui valitsusväed said Mekele oma kontrolli alla novembris. TPLF lubas võitlust jätkata ning humanitaarabitöötajate sõnul takistab habras julgeolekuolukord humanitaarabi pakkumist. 

Abiy on varem öelnud, et sõjavägi hoolitses iseäranis selle eest, et tsiviilelanike elusid säästa. Novembri lõpus ütles ta seadusandjatele, et mitte ükski tsiviilisik ei saanud surma, kui Etioopia valitsusväed sisenesid Tigray linnadesse. 

Tigray konfliktis hukkus tuhandeid inimesi, teatas Rahvusvaheline Kriisigrupp. Kümned tuhanded põgenikud pagesid üle piiri Sudaani. 

Humera linnas tapeti arstide sõnul ühe päeva jooksul konflikti esimesel nädalal vähemalt 46 inimest ja 200 sai vigastada, teatas HRW. 

«Tsiviilelanikud hakkasid saabuma haiglasse vigastustega kõhus, rinnus, peas. Me olime hämmingus,» tsiteeris HRW ühte arsti. «Inimesed ilma käteta, soolikad väljas.»

Ühe Mekele haigla arst ütles AFP-le varem, et 27 tsiviilelanikku hukkus «suurtüki- ja raketirünnakus» 28. novembril, mil valitsusväed kohale jõudsid. Enam kui sada sai vigastada.

«Paljud suurtükirünnakud ei olnud suunatud konkreetsete sõjaliste sihtmärkide vastu, vaid tabasid elurajoone,» teatas HRW. 

Suur osa Tigrayst on abitöötajatele ja meediale ligipääsmatu, mille tõttu on raske saada täit pilti võitluse tagajärgedest. 

ÜRO hoiatas sel nädalal, et tingimused Tigrays on äärmiselt rängad ning vajalikul määral abi pakkuda pole hetkel võimalik. 

Etioopia Punase Risti teatel on 80 protsenti regioonist ligipääsmatu, kümneid tuhandeid inimesi ähvardab näljasurm. Organisatsioon kutsus rahvusvahelist kogukonda kaasa aitama. 

Etioopia valitsuse sõnul nähakse vaeva, et tagada humanitaarabi kõigile, tagades ligipääsu abitöötajatele vastavalt julgeolekuolukorrale. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles