Afganistani abikonverents lubas 12 miljardit dollarit nelja aastaga

Copy
Afganistani välisminister Mohammad Hanif Atmar ja Soome välisminister Pekka Haavisto.
Afganistani välisminister Mohammad Hanif Atmar ja Soome välisminister Pekka Haavisto. Foto: FABRICE COFFRINI/AFP

ÜRO Afganistani abikonverentsil anti lubadus aidata riiki järgmise nelja aasta jooksul pea 12 miljardit dollariga, kuid raha eraldamine seoti muu hulgas inimõiguste järgimisega.

«Doonorid annetasid üle kolme miljardi dollari uue algava nelja-aastase perioodi esimeseks aastaks ning iga-aastased rahasummad jäävad eeldatavalt samale tasemele, mis teeb nelja aasta peale kokku 12 miljardit dollarit,» ütles Soome arengukoostöö minister Ville Skinnari, kes Genfist virtuaalset abikonverentsi juhatas.

Kohtumisel kiideti heaks ka poliitiline avaldus, milles nõuti viivitamatut ja kõikehõlmavat vaherahu Afganistanis. Vägivaldsest tegelikkusest kohapeal saadi konverentsil aimu, kui sinna jõudsid teated 14 inimelu nõudnud plahvatustest Bamiyani linnas. 

Kohtumise kaasesimehena toiminud Pekka Haavisto lähetas sõnumi Dohas jätkuvatele rahukõnelustele Afganistani valitsuse ja Talibani vahel. 

«Püsiv rahu nõuab kompromisse,» meenutas ta. 

Koroonapandeemiast tingitult oli lubatud abisumma ootuspäraselt väiksem kui eelmisel konverentsil nelja aasta eest. 

Rahukõnelused Talibani ja Afganistani valitsuse vahel on liikumas järgmisse etappi, kinnitasid valimistele lähedal seisvad allikad, seda president Ashraf Ghani vastuseisust hoolimata. 

Sõdivad pooled jõudsid esimest korda otsekõnelusteni, kui veebruaris saavutati mässuliste ja Washingtoni vahel kokkulepe USA taandumiseks Afganistanist. 

Septembris alanud kõnelused takerdusid kiirelt vaidlustesse päevakorraküsimuste ja läbirääkimiste üldraamistiku üle, samuti usuliste tõlgenduste rägastikku. 

Kuid nüüd on kõnelustele lähedal seisva allika väitel saavutatud kokkulepe kõigis seni takistuseks olnud küsimustes. 

Siiski ei nõustu president Ghani sõnastusega, mis peab Kabuli administratsiooni ja Talibani sõja võrdväärseteks osapoolteks, kinnitas Afganistani ametiisik teisipäeval. Allika sõnul siirdusid läbirääkimismeeskonna liikmed Ghani veenmiseks Kabuli. 

USA välisminister Mike Pompeo kohtus laupäeval Dohas nii Talibani kui ka Afganistani valitsuse läbirääkijatega ning kutsus üles «arutelude kiirendamisele».

Taliban omakorda on nõustunud loobuma nõudest, et kõnelused ja mis tahes tulevane kokkulepe peaksid põhinema neile meelepärasest islamiõigusest tuleneval tõlgendusel. 

Mässulised eelistavad sunniitide Hanafi koolkonna kohtupraktikat. Valitsuse läbirääkijate meelest oleks see aga diskrimineeriv valdavalt šiiitidest hesaari rahva jaoks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles