Pensionärid võivad koroonatestile pääsemiseks lähedaste abi vajada

Aet Rebane
, ajakirjanik
Copy
Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlaboris analüüsitakse koroonateste.
Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlaboris analüüsitakse koroonateste. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Ehkki kevadise koroonalainega võrreldes on testimine paljudele hõlpsamini kättesaadav, leidub siiski neid, kelle jaoks on see praegugi tülikas.

«Tahtsin minna kontrollima, kas olen nakatunud, aga perearst ei andnud saatekirja, sest sümptomid pole piisavad,» rääkis Tartu Postimehele anonüümseks jääda soovinud tartlannast pensionär. Enda sõnul on tal mõnda aega kestnud kerge köha, aga ka tohutu väsimus ning pea kipub valutama. Lisaks on naisel kroonilisi haiguseid.

«Püüdsin siis minna Maarjamõisa haigla EMO-sse oma raha eest 75 eurot maksvale testile, aga sinna pääseb vaid siis, kui internetis ette maksta. Mul aga polegi kodus internetti,» kurtis ta. Tema hinnangul seab eeldus, et kõigil on kodus internet, ebaõiglasesse olukorda need, kel seda pole, ning ta ei mõista, miks ei võiks saada testimise aega kinni panna telefonitsi ja kohapeal maksta. Ei meeldi talle ka mõte, et ta võiks lasta kellelgi teisel internetis makse enda eest ära teha. «Aga miks ma pean mööda küla abi otsima,» küsis ta. «Kes arvavad, et neid üksi elavaid pensionäre, kellel pole kodus internetti, on vähe, need ei tea Eesti elust mitte midagi,» lisas naine. Pärast ohtraid helistamisi selgus, et pensionär saab tasulise testi teha hoopis Synlabis, kus on ka kohapeal tasumise võimalus. Sellegipoolest peab ta häbematuks ning alatuks, et internetiühenduseta inimestel on koroonalaine ajal testile saamiseks võimalused piiratumad.

Tartu ülikooli kliinikumi ühendlabori direktor Anu Tamm ütles, et kliinikum valis kaugarvelduse ennekõike just seetõttu, et minimeerida kontakte ning ennetada viiruse levikut haiglaruumides. «Kliinikumile on prioriteetse tähtsusega tagada meditsiinipersonali ohutus ja töövõime, et kogu asutuse ravitöö saaks jätkuda. Tähtsusetum ei ole ka patsientide ohutus. Seetõttu ei saa me lubada ka koroonakahtlusega inimesi haiglaruumidesse,» ütles Tamm.

Ta lisas, et tasulise SARS-CoV-2 testi saab broneerida hõlpsalt telefoni teel, pärast mida testi tellijale ka täpsemad juhised antakse. «Palume mõistvat suhtumist ning eakate patsientide puhul palume lähedastel neid testi broneerimisel ja selle eest tasumisel aidata.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles