Prantsusmaa: EL uurib võimalusi jätkata eelarvega Poola ja Ungarita

Copy
Euroopa Liit. Foto on illustratiivne.
Euroopa Liit. Foto on illustratiivne. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Euroopa Liit uurib «praktilisi lahendusi» bloki eelarve ja koroonaviiruse taastekava ummikseisule, kuid kaalub võimalusi, kuidas jätkata ilma oponeerivate Ungari, Poola ja Sloveeniata, ütles kolmapäeval Prantsuse Euroopa minister Clément Beaune. 

«Saksa EL-i eesistumisega otsime praktilisi lahendusi,» ütles ta senaatoritele Pariisis. Kuid me uurime ka «viimase võimalusena seda, kuidas jätkata ilma riikideta, kes (lepet) blokeerivad».

Ungari ja Poola on teatanud, et blokeerivad 1,8 triljoni euro suuruse eelarve ja koroonaviiruse taastekava, kuna seda tahetakse siduda õigusriigi põhimõttega. Ungari ja Poola väitel annab see EL-ile voli otsustada, kas nende valitsused järgivad Euroopa demokraatlikke norme. 

EL-i ametlikud on valmis kaaluma «täpsustusi» õigusriigi nõudele, ütles Beaune. Kuid nõuet ennast kahtluse alla ei seata, lisas ta. «Kaalul on meie ja meie Euroopa projekti väärtused,» sõnas minister. 

«Euroopat ei saa hoida pantvangis teatud arv valitsusi, kes ei taha edasi liikuda, kes ei pea lugu meie poliitilise projekti alustest,» hoiatas ta. 

Sloveenia peaminister Janez Janša avaldas kolmapäeval toetust Poola ja Ungari kriitikale, kui nad panid veto Euroopa Liidu eelarvele seoses plaaniga siduda rahastamine õigusriigi põhimõtte austamisega.

«Mõned poliitilised rühmad ähvardavad avalikult kasutada instrumenti, mida valesti kutsutakse «õigusriigiks», selleks, et distsiplineerida üksikuid EL-i liikmesriike enamuse hääletuse kaudu,» ütles Janša kirjas Euroopa Ülemkogu alalisele eesistujale Charles Michelile.

Ungari ja Poola vetostasid esmaspäeval EL-i 1,074 miljardi eurose pikaajalise eelarveraamistiku ja sellega seotud 750 miljardi eurose koroonaviiruse taastepaketi, tuues põhjuseks rahastuse sidumise õigusriigi põhimõtetega.

Ehkki Sloveenia vetoga ei ühinenud, ütles Janša, et poliitilisel organil ei ole kohane lahendada vaidlusi õigusriigi küsimuses.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles