Saudi Araabia võõrustab virtuaalset G20 tippkohtumist

Copy
Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.
Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman. Foto: AFP / Scanpix

Saudi Araabia võõrustab laupäeval esimese araabia riigina G20 tippkohtumist, kuid selle virtuaalne formaat võib piirata debatti koroonaviiruse pandeemia ja raske majanduskriisi üle.

Maailma jõukamate riikide kahepäevane kohtumine tuleb pärast USA presidendivalimisi, mille tulemuse president Donald Trump on kahtluse alla seadnud, ja kriitikat, et G20 ei ole aastakümnete kõige hullemale majanduslangusele adekvaatselt reageerinud.

Tippkohtumine annab tavaliselt liidritele võimaluse pidada üks ühele kõnelusi, kuid möllava pandeemia tõttu on nüüd kavas vaid lühidad veebiistungid pakilistel teemadel, nende seas kliimamuutus ja kasvav ebavõrdsus.

Arutelude keskmes on «pandeemia implikatsioonid» ja «sammud maailmamajanduse turgutamiseks», ütles plaanidega kursis allikas uudisteagentuurile AFP.

Läbimurded vaktsiini arendamisel on andnud lootust, et 55 miljonit inimest nakatanud ja 1,3 miljonit inimelu nõudnud koroonaviirus suudetakse kontrolli alla saada.

Rikaste riikide klubiks kutsutav Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) prognoosib maailmamajandusele tänavu 4,5-protsendist langust.

G20 riigid on pandeemiaga võitlemisse panustanud üle 21 miljardi dollari, sealhulgas vaktsiinide tootmine ja jaotamine, ja süstinud majandusse selle kaitsmiseks 11 triljonit dollarit.

Grupile avaldatakse aga aina enam survet, et hoida ära võimalik pankrotilaine arengumaades.

Läinud nädalal teatasid G20 rahandusministrid «ühisraamistikust» viirusest räsitud riikide võla restruktureerimiseks, kuid ühendus Action Aid nimetas meedet armetuks.

Koostööd on raskendanud liikmesriikide vaheline usaldamatus. USA rahandusministeerium süüdistab Hiinat, mis on üks suurimaid arengumaade võlausaldajaid, läbipaistvuse ja täie koostöö puudumises.

«Me seisame silmitsi maailma suurima humanitaarkriisiga ja arengumaade naised kannavad tervise- ja majanduskahju kõige rängemaid mõjusid,» ütles Katherine Tu Action Aidist.

«Ent G20 on oma pea liiva matnud ega suuda olukorra pakilisusele reageerida.»

Tippkohtumise virtuaalne formaat võib vähendada liidrite spontaansust ja piirata suhtlust päevakorras mitteolevatel teemadel, märkis G20 uurimisgrupi direktor ja asutaja John Kirton.

Allikate sõnul peavad tippkohtumisel kõne teiste seas Saksa kantsler Angela Merkel, Hiina president Xi Jinping ja Vene president Vladimir Putin.

USA välisminister Mike Pompeo on kohtumise ajal aga ise Saudi Araabias kohal.

Pole selge, kas sõna võtab ka Trump, kelle rivaali Joe Bidenit mitmed teised osalejad juba valimisvõidu puhul õnnitlenud on.

«Trumpi tegudel tippkohtumisel ei ole tõenäoliselt nii suurt mõju, kui neil võis olla varasematel aastatel,» ütles USA mõttekoja Stratfor analüütik Ryan Bohl.

Saudi Araabia jaoks pidi tippkohtumine kujunema suureks sammuks maailmalavale. Plaanis oli tohutu gala, et esitleda tegeliku valitseja kroonprints Mohammed bin Salmani ambitsioonikaid reforme.

Tippkohtumine oleks «kroonprintsi tõeline asumine maailmalavale», kirjutas üks Saudi akadeemik läinud aastal päevalehes Arab News.

Kroonprints ei «esitleks ainult kuningriigi ambitsioonikaid reformiprojekte, vaid ka Saudi kasvavat mõju rahvusvahelises kogukonnas», ütles ta toona.

Pandeemia on need lootused aga maha matnud.

«Tänavune G20 on kokkuvõttes Saudi Araabia jaoks pettumus, sest virtuaalkonverents ei näita kuningriigi edusamme nagu Ar-Riyad oli lootnud,» ütles Bohl.

Samas tähendab virtuaalkohtumine, et võõrustajad ei pea niivõrd palju julgeoleku pärast muretsema.

Sel kuul rünnati Jiddah linnas mittemoslemite kalmistul Lääne diplomaate. Kaks nädalat varem pussitati samas linnas Prantsuse konsulaadi valvurit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles