Olavi Pesti mõtteseosed jõuavad lugejateni

Mehis Tulk
, toimetaja
Copy
SÕNAD, READ, MÕTTED: Üsna suure osa 46 aastat muuseumi teadurina töötanud Olavi Pesti igapäevatööst on täitnud erinevate raamatute toimetamine. Lõpuks jõudis järg ka omaenda teoseni.
SÕNAD, READ, MÕTTED: Üsna suure osa 46 aastat muuseumi teadurina töötanud Olavi Pesti igapäevatööst on täitnud erinevate raamatute toimetamine. Lõpuks jõudis järg ka omaenda teoseni. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Reedel esitleb Saaremaa muuseumi teadur Olavi Pesti Kuressaare lossi kapiitlisaalis mahukat kogumikku “Olavi Pesti kogutud seosed”.

Pesti on ise palju aastaid pühendanud erinevate raamatute toimetamisele, millest mahukaimatena saab välja tuua Johannes Aaviku “Päevaraamatu” ja Toomas Tauli dokumentaal-belletristliku “Tuba 116” – žanrite-ülese loo 1960.–70. aastate vahetuse Tartust. Mäluteoses “Kirjad vennale” figureerib Pesti koos oma venna Arvoga kaasautorina. Vastse kogumiku lehekülgi täidavad aga üksnes tema oma kirjatööd.

“Ülemus ja kolleegid hakkasid utsitama, et ma olen elu jooksul ligi poolsada raamatut koostanud või toimetanud, aga ühtki omaenda teost ei olegi,” meenutas Pesti kogumiku saamislugu. 

Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

“Valisin tekstid, mis ka täna võiksid lugejatele mingisugustki huvi pakkuda. Õnneks olen üsna süstemaatiline arhiivihoidja ja enamik asju olid digitaalselt olemas. Vaid mõned kõige varasemad tekstid tuli uuesti digiteerida,” lisas ta.

Saaremaa muuseumi toimetiste sarjas avaldatud raamat sisaldab 68 mitmesugust laadi kirjutist aastaist 1978–2018. Enamik neist käsitleb Saare maakonna aja- ja kultuurilugu ning siin tegutsenud silmapaistvate inimeste elu ja tööd. 446-leheküljeline raamat on ülesehituselt mitmekesine: sisukorras on 40 artiklit, 17 arvamuslugu, kolm arvustust, neli intervjuud, kaks tõlget ja kaks nekroloogi. Varem avaldatud lugude kõrval on ka üks tekst, mis näeb trükivalgust esmakordselt – järelehüüe kirjanik Jüri Tuulikule pealkirja all “Jüri ei olnud naljamees”.

Raamat on illustreeritud 60 foto ja joonisega. Teose küljendas ja kaane kujundas Ain Vares. Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja Saaremaa ekspertgrupp.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles