Valgevene opositsiooniliider Tsihhanovskaja on streigiga rahul (2)

Copy
Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja.
Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja. Foto: AP / Scanpix

Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja ütles kolmapäeval, et on rahul sel nädalal alanud massilise üldstreigiga, kuid arvas, et politsei heidutuse tõttu oli osalejaid kavandatust vähem.

Valgevene opositsioon algatas esmaspäeval üldstreigi pärast seda, kui Valgevene president Aleksandr Lukašenka ignoreeris opositsiooni ultimaatumit pühapäeval ametist tagasi astuda.

«Pean ütlema, et loomulikult saab kõike paremini teha. Tahame, et kogu riik sellel üldstreigil osaleks,» lausus Tsihhanovskaja.

«Kuid meil on suur au ja oleme tänulikud igale inimesele ja igale töölisele, kes sellel streigil osales,» lausus Tsihhanovskaja.

«Olen kõigega rahul, sest nii näitavad Valgevene inimesed oma suhtumist režiimi ja seda, kuidas nad on valmis diktatuuri vastu võitlema,» lausus ta.

38-aastane Tsihhanovskaja väidab, et ta on 9. augustil toimunud presidendivalimiste tegelik võitja. 66-aastane Lukašenka, kes valitseb Valgevenet aastast 1994, kuulutas end valimiste ülekaalukaks võitjaks.

Protestiliikumine, mis vaidlustas valimistulemused, on üle kahe kuu korraldanud ulatuslikke meeleavaldusi, kus igal pühapäeval tulevad tänavatele kümned tuhanded inimesed.

Möödunud pühapäeval kogunes kohaliku ajakirjanduse hinnangul Miskis massimeeleavaldusele vähemalt 100 000 inimest.

Esmaspäevasele opositsioonimarsile, millel osalesid peamiselt tudengid ja pensionärid, kogunes pealinnas pea 3000 inimest ning võimud andsid teada, et kogu riigis võeti kinni ühtekokku 581 inimest.

Rääkides veebiülesel pressikonverentsil pärast kohtumist Norra välisministri Ine Eriksen Søreidega, kirjeldas Tsihhanovskaja streikijaid ja meeleavaldajaid kangelastena.

Ta osutas ka sellele, kui vägivaldne on märulipolitsei, selgitades, miks streigid pole olnud nii ulatuslikud kui opositsioon eeldas.

Et suurt osa riigi majandusest kontrollib Valgevene valitsus, pole eelnevad streigid tehastes kestma jäänud, sest töötajad on pidanud kogema hirmutamist ja vallandamisega ähvardamist. 

Teisipäeval teatas kohalik ajakirjandus solidaarsuse väljendustest ja töölt minema jalutamistest tervishoiu- ja haridusasutustes ning ka eraettevõtetes.

Virtuaalse uudistekenali Tut.by andmetel keeldusid Valgevene lääneosas asuva Grodno Azoti keemiatehase töölised töötamast.

Lukašenko kirjeldas teisipäeval streike kui «organiseeritud kriminaalsete rühmituste tegevust» ning ütles, et riik «seisab silmitsi terroriähvardustega».

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles