Erakonna esinaine osales üldkogul riskiriigist värskelt saabununa (16)

Loora-Elisabet Lomp
Copy
Kristina Kallas.
Kristina Kallas. Foto: Eero Vabamaegi/Postimees

Erakond Eesti 200 pidas täna üldkogu. Alla nädala tagasi saabus Gruusiast, mille viimase 14 päeva kumulatiivne nakatumiste arv 100 000 elaniku kohta on 134, erakonna esimees Kristina Kallas. Gruusia on Eestile koroonaviiruse riskiriik ning sealt tulnud inimesed peaksid olema eneseisolatsioonis. 

Kristina Kallas saabus esmaspäeva varahommikul Gruusiast Eestisse. Tallinna lennujaamas tegi ta ära koroonaviiruse testi, mis osutus negatiivseks. «Kui tulla koju ja teha piiril ära test ning kui see on negatiivne, siis on võimalik teha erakorralisi tööasju,» selgitas Kallas. Esmaspäevast reedeni oli ta Tartus ning enne üldkogu tegi teise testi ära, mis osutus ka negatiivseks. «Üldkogul osalemine erakonna esimehel on vältimatu ülesanne. Ma tegin enne üldkogu koroonaviiruse testi ära, mis oli negatiivne,» lausus Kallas, lisades, et see oli teine negatiivne test.  «Ma ei tulnud üldkogul esmaspäevase testitulemusega,» lausus Kallas. 

Kristina Kallas Gruusias.
Kristina Kallas Gruusias. Foto: Kuvatõmmis sotsiaalmeediast

Terviseamet kommenteeris Postimehele, et uue ja täpsustatud alusena on korralduses (VV korraldus 282) välja toodud isiku õigus elukohast või viibimiskohast lahkumiseks, kui tegemist on töötajaga, kes tööandja otsusel täidab edasilükkamatuid töökohustusi. 

«Õigus lahkuda elu- või viibimiskohast laieneb isikutele, kes täidavad tööandja otsusel ülesandeid, mis on vältimatult vajalikud, mis tähendab, et tööandja peab igal üksikul juhul kaaluma, kas nt riskiriigist saabunud isik peab kindlasti tööülesandeid täitma, selleks füüsiliselt töökohal olema või on võimalik töö selliselt ümber korraldada, et isik saab olla 14 kalendripäeva kodutööl,» selgitas terviseamet. 

Amet toonitas, et tööandja peab hindama isiku tööle lubamisel võimalikku kollektiivi haigestumise riski ja võtma kasutusele kõik meetmed, et seda vältida. «Töötamise lubamisel tuleb nii tööandjal kui töötajal võtta kasutusele kõik meetmed, et ennetada võimalikku viiruse levikut, muuhulgas näiteks viia miinimumini kontakt teiste isikutega või kasutada isikukaitsevahendeid,» lisas amet. 

Ometi kinnitas amet, et kahenädalase isolatsioonist saab vabastatud vaid siis, kui ta on teinud mitte varem kui seitsmendal päeval pärast esimese testi tulemuse teadasaamist teise testi ning selle testi tulemus on olnud samuti negatiivne või kui isik on arsti poolt tunnistatud nakkusohutuks.

Välisministeerium märkis Postimehele, et on võimalus kahenädalane liikumisvabaduse piirang asendada viiruse testimisega saabumisel riiki, siis seitse päeva olla karantiinis ja siis veel üks test teha. Mõlemad testid peavad olema negatiivsed. «Piirangutest kinnipidamise täitmine on eelkôige iga inimese enda hool, et viia nakkuse vôimaliku leviku risk miinimumini,» selgitas ministeerium. 

Terviseamet täpsustas, et kui töötaja täidab edasilükkamatuid ja vältimatult vajalikke töökohustusi tööandja otsusel ja on teinud riiki saabumise järgselt vähemalt ühe Covid-19 haigust põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 testi, mille tulemus on negatiivne, siis sellisel juhul võtab tööandja vastutuse nakkusohtliku inimese töökollektiivi toomise suhtes ning peab võtma kasutusele meetmed nakkusohu minimeerimiseks.

Kommentaarid (16)
Copy
Tagasi üles