Teadlased taunivad Covid-19 vaktsiinikatsetustega seonduvat salatsemist

PM Tervis
Copy
Tervishoiutöötaja tutvustab elektroonilist käevõru, millega jälgitakse Venemaa Covid-19 vaktsiini kliiniliste uuringute kolmandas faasis osalevate vabatahtlike tervislikku seisundit. (15. september, Moskva)
Tervishoiutöötaja tutvustab elektroonilist käevõru, millega jälgitakse Venemaa Covid-19 vaktsiini kliiniliste uuringute kolmandas faasis osalevate vabatahtlike tervislikku seisundit. (15. september, Moskva) Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Ravimite arendustöös tehtavate kliiniliste uuringute detailid on tavapäraselt ärisaladus. Selleaastase koroonaviiruse pandeemia valguses nõuab üha kasvav arv teadlaseid ja meditsiinieksperte, et vaktsiinikatsetustega seotud üksikasjadest tuleb avalikkusele teada anda, vahendab Medical Daily.

«Üks põhjus, miks vaktsiinikatsetuste läbipaistvus on ülioluline, on see, et kui inimestel puudub võimalus piiluda n-ö kardina taha ja kaasa elada sellele, kas ravimite tõhusust ja ohutust kontrolliv ravimiamet teeb oma tööd korralikult, võib suureneda usaldamatus ning kahtlus vaktsiinide ohutuse suhtes,» selgitas McGilli Ülikooli eetikaosakonna direktor, professor Jonathan Kimmelman.

Nädal pärast seda, kui Oxfordi Ülikooli ja AstraZeneca teadlaste välja töötatud AZD1222-nimelise koroonavaktsiini kliinilises testimises tekkis tõrge seoses uuringutes osalenu haigestumisega, on mõnes piirkonnas siiski uuringutega jätkatud. Lühikesele pausile järgnenud uuringute kiire taaskäivitamine on tekitanud mitmeid küsimusi seoses vaktsiinikatsetuste läbipaistvuse, ravimite tõhususe ja ohutusega.

Küsimused said alguse sellest, et vaktsineerimise järgselt tekkinud komplikatsioonidest ei räägitud avalikult, vaid AstraZeneca tegevjuht Pascal Soriot avalikustas selle teabe ainult investoritele. Dr Kimmelmani sõnul paljastus info tänu New York Times'i ajakirjanikule, kes tõi olukorra avalikkuse ette.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles