EL kiitis heaks Valgevenele sanktsioonide kehtestamise (20)

BNS
Copy
Valgevene korrakaitsjad kasutasid opositsioonimeelsete protestijate kinnipidamisel jõudu.  FOTOD: Sergei Gapon / Afp / Scanpix
Valgevene korrakaitsjad kasutasid opositsioonimeelsete protestijate kinnipidamisel jõudu. FOTOD: Sergei Gapon / Afp / Scanpix Foto: SERGEI GAPON/AFP/Scanpix

Euroopa Liidu ministrid leppisid reedel kokku sanktsioonide kehtestamises Valgevenele seoses sealse valimisjärgse vägivallaga, ütlesid ametnikud. 

«Välisministrid nõustusid kehtestama sanktsioonid neile, kes repressioonide eest vastutavad, ja koostatakse vastav nimekiri,» ütles Euroopa allikas pärast ministrite videokonverentsi. 

«EL käivitab nüüd sanktsioonide protsessi nende vastu, kes on vägivalla, kinnipidamiste ja valimistega seotud pettuse eest vastutavad,» ütles Rootsi välisminister Ann Linde. 

Kui nimekiri on valmis saanud, peab iga nimi saama EL-i liikmesriikide ühehäälse heakskiidu. Ametnike sõnul ei olnud mitte ükski 27 liikmesriigist vastu sanktsioonide kehtestamisele kui sellisele. 

Brüsseli hinnangul ei olnud Valgevenes korraldatud presidendivalimised ei vabad ega õiglased. 

Venemaa on kritiseerinud EL-i vastust Valgevene kriisile ja süüdistab välisriike Valgevene siseasjadesse sekkumises. 

Valgevene välisminister Vladimir Makei ütles reedeses telefonikõnes oma Šveitsi ametivenna Ignazio Cassisega, et Minsk on valmis konstruktiivseteks ja objektiivseteks kõnelusteks välispartneritega. 

Minski ja teiste Valgevene linnade tänavaile on juba kuus päeva järjest Lukašenko väidetava valimisvõidu vastu tulnud protestima kümneid tuhandeid inimesi. 

Miilits on kasutanud nende laialiajamiseks kummikuule, pisargaasi, šokigranaate ja vähemalt ühel juhul ka lahingmoona. Sadu inimesi on saanud viga ja võimud on kinnitanud ka kahe inimese surma. 

EL-i välispoliitika juhi Josep Borrelli võõrustatud videokonverentsil lubasid välisministrid, et arutavad Kreeka ja Türgi vaidlust Vahemere gaasiuuringute üle järgmistel näost-näkku kõnelustel.

Pinged tõusid haripunkti esmaspäeval, kui Ankara saatis seismoloogiliste uuringute aluse Oruc Reis sõjalaevadest saadetuna Kreeka Kastellorizo saare lähedale.

Kreeka väidab, et piirkond on osa tema mandrilavast ja nõuab Türgi laevade taandumist. 

Kommentaarid (20)
Copy
Tagasi üles