USA alustab aastakümnete kõrgeimal tasemel Taiwani-visiiti

Copy
USA tervishoiuminister Alex Azar.
USA tervishoiuminister Alex Azar. Foto: Reuters/ScanPix

President Donald Trumpi valitsuse tervishoiuminister saabub täna Taiwani, alustades Washingtoni kõrgetasemelisimat visiiti pärast 1979. aastat, mil USA loobus Taiwani diplomaatilisest tunnustamisest Hiina kasuks. 

Peking on USA diplomaatilise sammu hukka mõistnud, öeldes, et valitsusliikme visiit Taiwani ohustab regiooni rahu ja stabiilsust.

USA tervishoiuminister Alex Azar kohtub kolmepäevase külaskäigu vältel president Tsai Ing-weniga, kelle eesmärk on Taiwani tunnustamine iseseisva riigina. Kavas on ka kohtumised välisministri Joseph Wu ja tervishoiuministri Chen Shih-chungiga. 

Visiit leiab aset ajal, mil Washingtoni ja Pekingi suhted on ajaloolises madalseisus.

Trump on kehtestanud viimastel päevadel ulatuslikud piirangud populaarsetele Hiina mobiiliäppidele TikTok ja WeChat. USA rahandusministeerium on määranud Pekingis vastu võetud julgeolekuseaduse tõttu sanktsioonid Hongkongi liidrile.

Washington on rääkinud Taiwani-visiidist kui võimalusest õppida saare kogemustest võitluses koroonaviirusega ja tunnustada tema progressiivseid väärtusi.

Azaril on kavas kohtuda Taiwani koroonaekspertidega ja pidada kõne tervishoiuüliõpilstele.

Taiwanist on saanud tänu viiruse leviku edukale jälgimisele ja tugevale piirikontrollile koroonavastase võitluse musterriik. Hoolimata lähedusest ja majandussidemetest Hiinaga on saarel registreeritud vaid 500 nakkusjuhtu ja surnud on seitse inimest.

USA seevastu on maailma suurima koroonasurmade arvuga riik, seal on COVID-19 ohvreid üle 160 000.

Ühendriigid loobusid Taiwani diplomaatilisest tunnustamisest Hiina kasuks 1979. aastal.

Washington on jäänud Taipei peamiseks varustajaks relvastusega, kuid on olnud ametlike kontaktide osas ettevaatlik.

Viimane USA ministri visiit Taiwanile oli 2014. aastal, siis külastas Taipeid keskkonnaminister. Enne seda käis 2000. aastal Taiwanis USA transpordiminister.

Sellele vaatamata on Taiwani ja Ühendriikide suhted märkimisväärselt soojenenud president Donald Trumpi ametiajal, kes on kasutanud saart kui võimalust nähvata Pekingile seoses kahe suurriigi vaheliste diplomaatiliste ja kaubanduslike hõõrumistega.

Taiwani edulugu koroonaviirusega hakkamasaamisel ja Aasia üheks edumeelsemaks demokraatiaks kasvamine on toonud Washingtonis kaasa mõlema suurpartei toetuse Taipei suhtes.

Pärast ametisse valimist sai Trumpist esimene USA liider pärast 1979. aastat, kes on oma Taiwani kolleegiga suhelnud, kui Tsai talle helistas ja teda õnnitles.

Sestsaadik on USA valitsus andnud rohelise tule mitmele märkimisväärsele relvatehingule, näiteks hävituslennukite müügil, mida eelmised riigipead ei ole Pekingi ärritamise kartuses söandanud ette võtta. 

Trump allkirjastas 2018. aastal ka seaduse, mille mõlemad suurparteid heaks kiitsid ning millega lubati rohkem vastastikuseid kõrgetasemelisi visiite.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles