Kui palju taimekaitsevahendite jääke on Kreeka maasikas? (3)

Teele Üprus
, Maa Elu peatoimetaja
Copy
Kuigi kodumaisestki maasikast on taimekaitsevahendite jääke leitud, on neid märksa vähem kui välismaistes maasikates.
Kuigi kodumaisestki maasikast on taimekaitsevahendite jääke leitud, on neid märksa vähem kui välismaistes maasikates. Foto: Dmitri Kotjuh

Kuu algul saime Veterinaar- ja Toiduameti pressiteatest teada, et pisteliselt kontrolliti taimekaitsevahendijääkide sisaldust puu- ja köögiviljades. Proovid võeti Kreeka maasikatest, Hollandi tomatitest, Egiptuse apelsinidest ja India viinamarjadest.

Kõik proovid vastasid nõuetele ja taimekaitsevahendi (TKV) jääkidele kehtestatud piirnormide ületusi ei tuvastatud.

Kuigi kõik jäägid jäid alla ELi kehtestatud piirnormi, esines ühes maasikapartiis 12 eri jääki, apelsinides oli neid kuus.

VTA on öelnud, et parim viis hajutada toidust tulenevat riski on toituda tasakaalustatult ja mitmekesiselt. Kui teha maasikatest, apelsinidest ja viinamarjadest puuviljasalatit ning igas puuviljas on sama TKV jäägid, võime ületada lubatud maksimaalse taseme.

„Lastele ja nõrgema tervisega inimestele on see ohtlik,” leidis Eesti Maaülikooli emeriitprofessor ja mahepõllumajanduse spetsialist Anne Luik.

Tema hinnangul reageerime kõik jääkidele isemoodi. „Inimeste peal seda testitud ei ole, sest kes ikka enda peal katsetada tahaks. Aga loomkatseid on tehtud,” rääkis Luik ja lisas et putukamürgi eesmärk on ju putukaid tappa. Putukamürgid mõjutavad närvitalitlust, fungitsiidid ehk taimehaiguste tõrjevahendid mõjutavad hormoone.

„Kui me neid toiduga ei saaks, võiksid riigi kulutused tervishoiule palju väiksemad olla,” ütles Luik.

Võrreldes TKV jääke kodumaises ja välismaises maasikas, on neid ka Eesti maasikates leidunud, ent nende maksimaalne arv on olnud viis. „Kui vaatame varasemaid ­seireridasid, siis importtoodetest umbes kolmveerand on olnud jääkidega, Eesti toodetest kolmandik. Vahe on märgatav,” rääkis professor ja soovitas kodumaist eelistada.

Sel aastal võtab VTA TKV jääkide kontrollprogrammi raames toidust 250 seireproovi. Fookuses on jätkuvalt nii kodumaised kui ka väljastpoolt Eestit tulnud maasikad ning eestlaste toidulaual tähtsal kohal olevad saadused, nagu kartul, porgand, tomat, kurk ja õun.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles