Muuseum pöörab pilgu naabrite ehituspärlitele

Laura Vadam
, kultuuriajakirjanik
Copy
Szczecini filharmoonia kontserdimaja, autorid Kataloonia arhitektid Fabricio Barozzi ja Alberto Veiga.
Szczecini filharmoonia kontserdimaja, autorid Kataloonia arhitektid Fabricio Barozzi ja Alberto Veiga. Foto: Erakogu

Pärnu uue kunsti muuseum (UKM) pöörab ülehomme pilgu välismaale. Teemapäev “Kui võtaks eeskuju naabritelt Euroopas?” esitleb lühifilme Poola, Soome, Hollandi ja Läti linnaväljakutest ja raamatukogudest, näitamaks pärnakatele, kuidas on keskusi arendatud välismaal.

Naabrite näidetele tuginedes soovib UKM juhtida linna ja linlaste tähelepanu kodu planeerimisele ja selle elustamisele. Sajad paigad maailmas meelitavad väliskülalisi ligi just arhitektuuripärlite või oskuslikult kavandatud kesklinnaga. Meil pole aga muuseumi eestvedaja Mark Soosaare sõnutsi millegagi hiilata.

“Aeg on käes ideekorjeks, et Pärnu uued kultuuriehitised ja sillad muutuksid niisama võimsateks maamärkideks, nagu näiteks Kataloonia arhitektide projekteeritud kontserdimaja Szczecinis,” märgib Soosaar. “Seda, 2013. aastal Euroopa parimaks ehitiseks tunnistatud hoonet käib igal aastal vaatamas üle poole miljoni välisturisti,” lisab Soosaar ja küsib: kas suudaksime Pärnussegi püstitada ehituskunsti sümboli? 

Ühtlasi näitab muuseumikino mullu Pärnu filmifestivalil auhinnatud Poola dokumentaalfilme “Radwan”, “Perekond” ja “Summa”. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles