Hiinas karistatakse raamatukogutöötajaid avalikult raamatute põletamise eest

Copy

Hiinas nõuti raamatukogudest kõikide selliste raamatute eemaldamist, mis ei ole kooskõlas Kommunistliku partei ideoloogiaga. Gansu provintsis asuva Zhenuani raamatukogu töötajad jäid aga pildile raamatuid hävitades. Kuigi töötajad tegid näiliselt, mida neilt nõuti, saavad nad karistada, kuna avalikus kohas raamatute põletamine ei vasta määrusele.

Fotot raamatuid põletavatest töötajatest levitati ühismeedias agaralt edasi ja tunti muret Hiina kultuuripärimuse pärast. Maavalitsusest lubati seepeale korraldada põhjalik juurdlus, et süüdiolevaid raamatukogutöötajaid karmilt karistada. Ametnike sõnul oleks töötajad pidanud keelatud teosed kinni pitseerima ja hävitamisele saatma. Selle asemel põletasid nad aga 65 raamatut avalikult ära raamatukogu hoone ees.

Valitsusametnukud ei avaldanud, kuidas raamatukogutöötajaid karistatakse või milliseid teoseid nad täpselt põletasid.

Oktoobris saatis Hiina haridusministeerium kooliraamatukogudele käsu eemaldada raamatud, mis «kahjustavad riigi ühtsust ja territoriaalset suveräänsust; häirivad ühiskondlikku korda ja kahjustavad sotsiaalset stabiilsust». Ühtlasi tuli riiulitelt ära korjata kõik raamatud, mis rikuvad Kommunistliku partei juhiseid ja poliitikat, mustavad või näitavad halvas valguses erakonda, riigi juhte ja kangelasi.

Ajakirjanik ja TED-konverentside kõneleja Michael Anti jagas Twitteris raamatukogu kõmulist pilti ja kirjutas, et töötajad haarasid initsiatiivi ning täitsid käsku. Tema sõnul on pilt tähelepanuväärne eelkõige seetõttu, et raamatukogutöötajad valisid väga teadlikult sümbolite keele, millest inimesed aru saavad ning postitasid tulemuse avalikule kodulehele.

Zhenyuani raamatukogu avaldas nädal pärast käsu saamist oma kodulehel pildi põlevatest raamatutest. Selle juurde oli kirjutatud, et töötajad tegid põhjaliku puhastuse, mille käigus illegaalsed teosed hävitati. Nüüdseks on pilt raamatukogu kodulehelt maha võetud.

Paljud hiinlased ei ole uue kampaaniaga rahul ja ütlevad, et see viib riigi 2000 aastat ajas tagasi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles