Estonian Spirit lõpetab Rakvere piiritusvabrikus tootmise

BNS
Copy
Estonian Spirit lõpetab Rakvere piiritusvabrikus tootmise.
Estonian Spirit lõpetab Rakvere piiritusvabrikus tootmise. Foto: Arvet Mägi

Eesti ainuke piiritusetootja Estonian Spirit OÜ kavatseb Rakvere piiritusvabrikus tegevuse lõpetada, tootmine kolitakse ettevõtte teise üksusesse Moe külas.

Kuigi algselt oli plaanis teha Rakvere piiritustehasesse suurem investeering, on tänaseks selgunud, et see ei oleks mõistlik, ütles Estonian Spiriti omanik Sven Ivanov. Ta lisas, et otsus on vastu võetud ja tootmistegevus on lõpetatud, kuid hetkel ei ole kolimist alustatud ning tehase sisseseade on endiselt Rakvere tootmisüksuses. 

"Praegu on projektitegemise aeg ja keeruline öelda, kaua see aega võtab. Ma ise vaikselt loodan, et võibolla 2021. aasta kevadel juba saaksime Moel tööle hakata," lausus Ivanov. 

Möödunud aastal koondas ettevõte mahevilja ja teiste tootmissisendite hinnatõusu tõttu enam kui kaks kolmandikku oma töötajatest. Tänavu septembri seisuga on registreeritud töötajaid kümme. Seejuures jäi ettevõte 2017. aastal 2,17 miljoni suuruse käibe juures 1,25 miljoni euroga kahjumisse ja ka omakapital oli 1,1 miljoniga miinusesse langenud. 2018. aasta majandusaasta aruannet pole Estonian Spirit esitanud.

Tänavu oli Eestis aga rekordiliselt hea viljasaak, mistõttu ei olnud ka Estonian Spiritil toorainevarustusega probleeme. "Hind oli väga hea ja pärast seda, kui olime oma esimesed ostud teinud, hakkas hind veel kukkuma," sõnas Ivanov. Kuna oma tootmisjäägid töötleb ettevõte loomasöödaks, mille hind ei sõltu viljahindadest, oli neil hoolimata toorme ja toodete hinnalangusest sihtturgudel võimalik sel aastal kasumimarginaali tõsta. 

Tänavu märtsis lõppes Euroopa Komisjonis Estonian Spirit OÜ ja Remedia AS-i algatatud Estonian Vodka kaitstud geograafilise tähise (KGT) menetlus- ja registreerimisprotsess. Tähise registreerimisega tohib seda sõnapaari kasutada toote märgistusel vaid juhul, kui viin on toodetud tehnilises toimikus sätestatud nõudeid järgides ning selle valmistamisel on kasutatud Eestis kasvatatud toorainest valmistatud etüülalkoholi ja Eesti päritolu vett.

Kuna alkoholiaktsiisi langetamise tõttu on kõik müüginumbrid kerkinud, on Ivanovi sõnul raske öelda, kas KGT kasutusele võtmine on müüki Eesti turul mõjutanud. Küll aga märgib ta, et välisturgudel võtab klient seda valiku tegemisel kindlasti arvesse. 

"Huvitav on vaadata seda, et kui räägime näiteks Saksamaast, siis see on müügiargument. Kui sul on, ütleme, kolm-neli toodet kõrvuti – see on mahe, see on geograafilise tähisega – siis ikkagi valitakse, millel on nii-öelda rohkem asju küljes," ütles Ivanov. Tuleval aastal kavatseb ettevõte laieneda ka Prantsusmaa turule ja ka selle kohta tähendab Ivanov, et KGT mõjutab nende toodete kuvandit positiivselt. 

Sel aastal kasvatas ettevõtte ka oma toodete eksporti Venemaale, kuhu tarnimist alustati 2018. aasta kevadel. Hinnanguliselt kaks viiendikku toodangust tarniti sel aastal välisturgudele, kusjuures Vene turg moodustas 50–60 protsenti Estonian Spiriti koguekspordist. 

Nädal tagasi pudeldati ettevõttele kuuluvas Moe peenviinavabrikus esimene Eestis toodetud käsitööviski, mis oli vaadis laagerdunud kolm ja pool aastat. Esimene väikepartii on eelmüügis broneeritud ja poelettidele ei jõua, uut partiid hakatakse valmistama tuleva aasta kevadel ning laiemat turustamist alustatakse 2024. aastal, ütles Ivanov. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles