Saaremaa vanima mehe karm noorusaeg sõjaväljal

Tõnu Veldre
, Sõrve militaarmuuseumi konsultant
Copy
NÜÜD ON AEGA: Pika sõjatee läbi käinud Aleksander Õng istub tugitoolis ja meenutab vanu aegu. Pärast sõja lõppu tehtud pildil oleva hobuse laenas ta poseerimiseks polgukomandörilt.
NÜÜD ON AEGA: Pika sõjatee läbi käinud Aleksander Õng istub tugitoolis ja meenutab vanu aegu. Pärast sõja lõppu tehtud pildil oleva hobuse laenas ta poseerimiseks polgukomandörilt. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Veel 75 aastat hiljem on Aleksandril raske tunnistada, et tõenäoliselt tappis ta inimese. Kuramaal 1944. aastal. Lihtsalt nägi palkidega vooderdatud kaevikurinnatisel sakslase kiivrit liikumas ja vajutas päästikule. Kiiver kadus.

Aleksander arvab, et sakslane jõudis siiski pea eest ära tõmmata.

Tänaseks juba ligi neli kuud Saaremaa vanima mehe tiitlit kandnud Aleksander Õng (98) usub, et saatus hoidis teda tookord sõjaväljal ja on hoidnud kogu pika elu.

1. augustil 1941, mõni päev enne oma 20. sünnipäeva sai Aleksander mobilisatsioonikutse: sõda oli otsaga jõudnud Eestimaa pinnale ning kõik 1897–1922 sündinud Saaremaa mehed kuulusid sundmobiliseerimisele. Käsk oli juba järgmisel päeval olla asjadega Kuressaare kogunemispunktis, kust sõit viis kodusest Taaliku sadamast laevaga Haapsallu, sealt edasi Paldiskisse ning suurema laevaga Tallinna.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles