Pensionireformi eelnõu saab kohe valmis, kuid jõustumine venib uude aastasse (2)

BNS
Copy
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Foto: Joosep Pank

Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise eelnõu läheb sel nädalal kooskõlastusringile, ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Ott Heinapuu BNSile.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tõdes, et tõenäoliselt jääb reformi seadusena vastuvõtmine järgmise aasta algusesse.

«Kõigepealt eelnõu kooskõlastusring, valitsuse kaudu eelnõu riigikokku jõudmine võtab teatud aja ja siis on vaja, nagu ikka, kolm lugemist. Seda kõike nüüd novembri ja detsembri jooksul enne jõule tavamenetlust läbi viies ei jõua,» ütles Seeder BNSile.

Ta lisas, et võrreldes augustis valitsuskabinetis heaks kiidetud ettepanekutega jäävad reformi põhiolemus ja -skeem paika, kuid väiksemaid ja tehnilisi muudatusi on kindlasti, sest tegu on päris mahuka eelnõuga.

Augustis kiitis valitsus kabinetinõupidamisel heaks rahandusministri ettepanekud teise pensionisamba reformimiseks, millega muudetakse vabatahtlikuks teise sambaga liitumine ja sealt lahkumine.

Reformi jõustudes muutub teise pensionisambaga liitumine ja sealt lahkumine kõigile vabatahtlikuks – selleks tuleb esitada vastav avaldus pensionikeskusele või pangale. Teise samba sissemaksed saab peatada, jättes seni kogutud raha pensionifondi, kus seda edasi investeeritakse.

Samuti saab sissemaksed peatada nii, et ka kogutud raha võetakse pensionifondist välja. Neile, kes soovivad oma pensioniraha ise investeerida, tekib fondist lahkumisel võimalus teise samba raha isiklikule investeerimiskontole kanda.

Seni teise pensionisambasse kogutud raha makstakse kuni 10 000 euro puhul välja ühekorraga, suuremate summade korral tehakse väljamakse kolmes osas. Väljamakselt tuleb tasuda tulumaks. Raha makstakse välja ühe aasta jooksul, pensionifondi osakute vahetamise kuupäevadel.

Teisest sambast lahkunutel tekib 10 aasta möödudes võimalus sambaga uuesti liituda. Uuesti liitunutel on peale 10-aastast kogumisperioodi võimalik taas raha välja võtta ja sambast veel korra välja astuda. Sellised inimesed saavad tulevikus pensioni üksnes esimesest sambast või kui nad on liitunud, siis ka kolmandast sambast. Teise sambaga nad rohkem liituda ei saa.

1982. aastal ja varem sündinud inimesed, kes alles nüüd vabatahtlikult liituvad teise sambaga, saavad esimest korda oma kogutud raha välja võtta 10 aasta möödumisel sambaga liitumisest.

Kui inimesel on teises sambas raha, siis pensioniikka jõudes on tema otsustada, kas võtta see raha välja eluaegse või tähtajalise pensioni kujul või ühekorraga.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles