Gada labākā vieglatlēta titulam nominēts Kipčoge un desmit pasaules čempioni

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Eliuds Kipčoge
Eliuds Kipčoge Foto: SIPA/Scanpix

Kenijietis Eliuds Kipčoge, kurš Vīnē kļuva par pirmo cilvēku vēsturē, kuram izdevies veikt maratona distanci ātrāk nekā divās stundās, kopā ar desmit konkurentiem, kuri uzvarēja pasaules čempionātā Dohā, pretendē uz gada labākā vieglatlēta nosaukumu.

Kipčoge 12.oktobrī Vīnē speciāli sarīkotā skrējienā kļuva par pirmo cilvēku pasaulē, kurš maratona distanci veicis ātrāk par maģisko divu stundu robežu, pieveikdams 42,195 kilometrus garo distanci vienā stundā 59 minūtēs un 40 sekundēs.

Viņa konkurenti uz gada labākā vieglatlēta balvu ir desmit atlēti, kuri uzvarēja pasaules čempionātā Dohā, arī viņa tautietis Timotijs Čeruijots, kurš šogad 1500 metru distancē uzvarēja pasaules meistarsacīkstēs, kā arī Dimanta līgā, būdams pirmais desmit no 11 skrējieniem.

Lielākā pārstāvniecība ir amerikāņiem. Viņu vidū ir uzvarētājs Dohā 100 metros un 4x100 metru distancē Kristians Kolmens, kārtslēcējs Sems Kendrikss, kurš bez uzvaras Dohā to pašu spēja arī Dimanta līgā, bet ASV čempionātā uzvarēja ar sešu metru un sešu centimetru augstumu, kā arī bija pirmais 12 no 17 sacensībām stadionā. Noā Lailss Dohā bija ātrākais 200 metros un 4x100 metru stafetē un ar skrējienu Lozannā 19,50 sekundēs visu laiku ātrāko sarakstā šajā distancē pakāpās uz ceturto vietu. Viņa kontā arī Dimanta līgas uzvarētāja tituls 100 un 200 metros. Kristians Teilors uzvarēja gan pasaules čempionātā, gan Dimanta līgā, triumfējot 10 no 14 sacensībām, bet Donovans Breizīrs to pašu paveica 800 metros, pasaules čempionātā sasniedzot sacensību rekordu - minūte un 42,34 sekundes.

Vēl uz gada labākā atlēta titulu pretendē ugandietis Džošua Čeptegei, kurš bija pirmais gan pasaules čempionātā krosā, gan pasaules meistarsacīkstēs, gan Dimanta līgā, Bahamu salu pārstāvis Stīvens Gārdiners, kurš Dohā uzvarēja 400 metros ar rezultātu 43,48 sekundes un gada laikā šajā distancē ne reizi netika pārspēts, kā arī sasniedza sezonas labāko rezultātu 300 metros telpās - 32,26 sekundes.

Uz atzinību cer arī zviedrs Dāniels Stols, kurš uzvarēja Dohā, visu laiku labāko diska metēju sarakstā ar 71,86 metriem izvirzījās piektajā vietā un uzvarēja 13 no 16 sacensībām, tai skaitā Dimanta līgas finālā. Sarakstā iekļauts arī viņa kaimiņš norvēģis Kaštens Varholms, kurš pasaules meistarsacīkstēs svinēja panākumu 400 metru barjerotajā distancē, kā arī sezonas laikā ne reizi netika pārspēts ne telpās, ne stadionā, iegūdams arī Eiropas čempiona titulu telpās un Dimanta līgas uzvarētāja godu. 46,92 sekundes viņu ierindo otrajā vietā visu laiku ātrāko šīs distances skrējēju vidū.

Balsošana par Starptautiskās vieglatlētikas federāciju asociācijas (IAAF) labāko vieglatlētu beigsies 4.novembrī, pēc kura IAAF paziņos pa pieciem finālistiem gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē, balvas pasniedzot sezonas noslēguma pasākumā.

Pretendentes uz gada labākās vieglatlētes nosaukumu sieviešu konkurencē tiks paziņotas otrdien, 15.oktobrī.