Postimehe aruanne: Kalev jäi suurte kadudega tiimide lahingus kaotajaks

Ville Arike
Janari Jõesaar (palliga) võitleb Himki mängija Sergei Karasjoviga.
Janari Jõesaar (palliga) võitleb Himki mängija Sergei Karasjoviga. Foto: Remo Tõnismäe / Postimees

BC Kalev/Cramo korvpallimeeskonna hooaja esimene etteaste VTB Ühisliigas lõppes 63:86 allajäämisega Himkile. Tegemist oli loogilise tulemusega, hõreda koosseisuga kalevlased ei suutnud suurüllatust sepistada.

Himki eelmine, kolmapäeval peetud kohtumine Poola klubiga Zielona Gora (lõppes 79:75) näitas, et Venemaa suurklubi pole hooajaks valmis kaugeltki parimal moel. Miks pole Kalevil praegu jõudu Himkile võrdväärse vastupanu avaldamiseks, võtab Postimees aruandes kokku.

Mängu eel räägiti mõlema meeskonna leeris vaid sellest, millised on inimkaotused ja kellega on võimalik mängule minna. Kalevil langesid mitu nädalat tagasi rivist tsentrid Zach Smith ja Dwight Coleby, samuti mängujuht Antino Jackson. Jackson anti tänaseks mänguks küll üles, kuid väljakule peatreener Roberts Štelmahers teda ei saatnud.

Nõnda oli eestlaste kõrval välismängijatest rivis ainult lätlasest tagamees Aigars Škele. Uus tsenter Ryan Richards jõuab Tallinna uuel nädalal. Keskmängija kohta pidid vaheldumisi täitma Kristjanid Kangur ja Kitsing, suure ääre positsioonil mängis Sander Raieste.

Himkil oli puudujaid arvuliselt veelgi rohkem. Eelmises mängus sai vigastada lätlasest tagamees Dairis Bertans, kes jäi Venemaale end ravima. Samuti ei sõitnud vigastuste tõttu Tallinna venelastest staarid Aleksei Šved ja Timofei Mozgov ning veel Anthony Gill, Chris Kramer, Pjotr Gubanov ega Jevgeni Valijev. Ning mängu käigus väänas jalga Sergei Karasjov.

Ent külaliste peatreeneri Rimas Kurtinaitise käsutuses oli ometi oluliselt kvaliteetsemaid ja nimekamaid nuppe: Serbia koondise põhimängujuht Stefan Jovic, aastaid NBAs mänginud rootslane Jonas Jerebko, Läti koondise liidreid Janis Timma, suvel liitunud korvialused täiendused Devin Booker ja Jeremy Evans.

Pärast avavilet käis kolm minutit Kalevi pidu. Sten-Timmu Sokk tabas üle Jerebko pika käe kolmese, Tanel Kurbas lisas läbimurde järel pealtpanekuga 2+1 punkti ning peagi Kristjan Kitsing veel ühe kolmese – 9:2.

Himki sai aga kiirelt mängu sisse ja võrdsustas seisu. Esimesel veerandil mängisid Škele ja Janari Jõesaar individuaalse teravusega vastaseid järjest üle ja esimeseks väikeseks vaheajaks oli kaotusseis minimaalne – 22:23.

Teise perioodi alguses pani Kurtinaitis väljakule viis kahemeetrimeest, kaitses keerati kraanid kinni ja Himki tegi 10:0 spurdi. Sealtpeale järgnes mõlemalt poolelt küllalt kole mäng, kus praaki kogunes ilmselgelt liiga palju. Erinevate asjade üle avaldasid rahulolematust mõlemad juhendajad, Štelmahers ja Kurtinaitis. Poolaeg 43:33 Himkile.

Teisel poolajal pilt suurt ei muutunud. Himki nimekamad mängijad tegid oma töö ära ja tänu sellele vahe kasvas. Mõni külalispallur jooksis aga selgelt lati alt läbi.

Kalevlased võitlesid lõpuni nii, nagu suutsid ja oskasid. Isikliku punktiarve Ühisliigas avas Raieste. Pärast mõne kuu pikkust Kanaari saarte ekskursiooni näitas Jõesaar, et tema teravus ja lauavõitlus on endiselt alles (Kalevi parimana 18 p, 8 lp). Kitsingu käsi on kolmesejoone taga jätkuvalt täpne.

Himki polnud vastane, kelle vastu võidupunktiga väga arvestada võinuks. Kui Kalevi read ükskord korda saavad, tuleb Ühisliiga keskmike ja tagumise otsa meeskondade vastu võidu peale mängida.