Tipphetked: Serbia alistas viiegeimilises lahingus Prantsusmaa ja jõudis EM-finaali

Võrkpalli EMi teises poolfinaalis alistas Serbia koduväljakul mänginud Prantsusmaa 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7). Serblased lähevad finaalis vastamisi Sloveenia koondisega.

Matš algas väljakuperemeeste domineerimisel. Prantsusmaa pääses 13:8 ette ning kuigi Serbia jõudis geimilõpus seisuni 23:22, siis rohkemaks võimelised ei oldud. Prantslased võitsid geimi 25:23 ja asusid mängu juhtima.

Teise geimi alguses pääsesid omakorda ette serblased. Poolfinaalis 3:2 Ukraina alistanud Serbia dikteeris teist vaatust kindlalt kuni skoorini 24:18. Siis tabas turvalises eduseisus olnud meeskonda kramp ja geimpallide realiseerimisega ei saadud kuidagi hakkama. Prantslased jõudsid koguni seisuni 24:23, kuid suures eduseisus olnud serblased päästsid juba kriitiliseks muutnud olukorra ja teenisid 25:23 geimivõidu.

Kolmandas geimis saavutasid prantslased algedu 8:4, ent eduseis pikalt ei püsinud. Serbia suutis geimi keskel seisu tablool võrdsustada ja otsustavaid punkte kindlamalt mängida. Serbia võitis 25:21 ning asus mängu 2:1 juhtima.

Neljas geim oli Prantsusmaa soolo. Väljakuperemehed tegid 9:7 eduseisult suure spurdi ja asusid 9-punktilisse eduseisu. Geimilõpp oli juba vormistamise küsimus ja kindel 25:17 kuulus mängu korraldajatele.

Viiendas ehk otsustavas vaatuses tabas prantslasi šokk. Serbia blokk luges Prantsusmaa sidemängija Benjamin Toniutti käike suurepäraselt ja külalised pääsesid koguni 5:0 juhtima. Prantsusmaa suurest kaotusseisust enam ei toibunudki ja Serbia võitis kindlalt 15:7 ja mängu 3:2.

Võitjate resultatiivseim oli Aleksandar Atanasijevic 27 punktiga. Prantsusmaa poolel hiilgas Earvin Ngapeth 29 silmaga. Serbia teenis blokist 16 punkti, Prantsusmaa kõigest 6. Märkimisväärsed on ka servivastuvõtu numbrid, kui Prantsusmaa vastuvõtt oli 53%, siis serblastel kõigest 29%.

Enne mängu:

Serbia on seni peetud kohtumistes loovutanud vastastele vaid kolm geimi, neist kaks suutis võtta veerandfinaalis Ukraina koondis. Prantsusmaa võrgumeeskonnalt on suutnud ainsa geimi röövida alagrupimängus Itaalia, veerandfinaalis olid prantslaste võidunumbrid itaallaste üle juba 3:0. 2017. aasta EMil pronksi võitnud Serbia koondise peatreener Slobodan Kovac ütles, et prantslastele loob koduväljakul mängimine kõva eelise. « Aga usun meie mängijatesse, usun, et täna näitame meie paremat võrkpalli,» lisas Kovac.

Prantslaste peatreener Laurent Tillie sõnul on Prantsumaa valmis pikaks-pikaks mänguks. « Oleme siiani mänginud hästi, meie vaim valmis. Meil on ka õnne olnud, kuid meie tugevuseks on kontsentreeritus,» rääkis Tillie.

EMil on jäänud pidada veel kolm mängu. Tänase poolfinaali võitja kohtub pühapäeval Pariisis Sloveeniaga, kaotaja aga võitleb pronksimatšis homme Poolaga.