Patraili koduklubi tõusis Saksamaa meistriliiga ainuliidriks

Postimees Sport
Mait Patrail.
Mait Patrail. Foto: Noah Wedel / imago images / Noah Wedel

Kui nädal varem läksid kaks Eesti käsipallurit vastakuti Saksamaal, siis laupäeval toimus sama esmakordselt ajaloos Tšehhimaal. Mängutihedal nädalal tegid uue koduklubi eest liigadebüüdi Jürgen Rooba, Armi Pärt ja Hendrik Varul, Euroopa Meistrite liigat alustas Dener Jaanimaa ning Saksamaal jätkasid võiduseeriat Mait Patrail ja Rasmus Ots.

Tšehhimaa kõrgliiga teises voorus kohtusid mullu veerandfinaalis vastamisi olnud Praha HC Dukla ja Nove Veseli TJ Sokol. Nagu kevadel, väljus nüüdki võitjana Dukla 30:28 (15:15). Pealinlaste kaitsesüsteemi muutus teisel poolajal viis Sokoli rütmist välja ning parimal juhul oli Dukla edu juba seitse väravat. Martin Grištšuk viskas võitjate kasuks neli väravat, Kristo Voika tabas kaotajate poolel korra.

Nii Voikal kui ka Grištšukil on klubis suur roll

«Esimene veerandtund tuli meil väga raskelt ja Sokolil jälle hästi välja, aga teisel poolajal saime vahe sisse. Enda mänguga väga rahule ei jäänud, tegin palju viskeid, ent vastaste väravavaht sai neist mitmele käed ette. Avamäng läks mul paremini, aga kõige tähtsam on, et alustasime kahe võiduga,» kirjeldas 22aastane Grištšuk hooaja algust Tšehhimaal.

«Kahe mängu põhjal on kohalikku taset veel raske hinnata, kuid erinevalt Eestist lihtsaid mänge siin pole. Ütleks, et enamik tiime tundub olevat samal tasemel, mis Põlva Serviti, ja osad paremad. Ise saan maksimaalselt mänguaega, sest teine paremsisemine käis operatsioonil ja on pooleks aastaks väljas,» sõnas suvel Servitist Duklasse siirdunud Grištšuk.

Mängujuht Voika on kahes esimeses voorus esinenud erinevates rollides. «Eks mängin seal, kus treener tahab, ent hetkel pole meil veel kamerunlasest vasakukäelist ja nii annan ka sel positsioonil mängivale noorele puhkust. Too vigastas laupäeval aga hüppeliigest, nii et ilmselt tuleb paremsisemist edaspidigi mängida,» lahkas lisaks ka mängujuhi ja vasaksisemisena tegutsev Voika.

«Tore oli enne ja pärast mängu tuttavat nägu näha, kuid platsil oleme siiski vastased ja siis armu ei anta. Martiniga oleme ju nii koondises kui ka Eesti liigas vastavalt koos ja vastamisi olnud. Käsipall on selle poolest tore ala, et kui platsil tegutsed teise vastu agressiivselt, siis lõpuvile kõlades lööd ikka käsi kokku ja viskad nalja,» kirjeldas Voika taaskohtumist Grištšukiga.

Patrail ja Hannover tõusid ainuliidriks, Ots tegi 18 tõrjet

Saksamaa Bundesligas jätkus Mait Patraili ja TSV Hannover-Burgdorfi võidukäik. Viies järjestikune võit tuli Bergischer HC üle tulemusega 30:24 (13:8). Patrail viskas ühe värava ja hannoverlased tõusid meistriliiga ainuliidriks, sest teine seni täiseduga meeskond SC Magdeburg kaotas MT Melsungenile.

Sama edukalt pole hooaeg alanud eestlaste klubidele 2. Bundesligas. Nelja vooru järel on HSG Krefeld endiselt punktita ning TV Emsdettenil on tabelis kaks silma. Krefeld kaotas Karl Roosna kolmest väravast hoolimata võõrsil TuS N-Lübbeckele 19:24 (6:12) ning Karl Toom jäi väravata, kui Emsdetten alistus kodus lõpusireeniväravaga TuS Ferndorfile 22:23 (12:12).

Eesti koondise esiväravavaht Rasmus Ots jätkas tugevuselt neljandas liigas võidukalt ning sai korra isegi käe valgeks, kui SG VTB/Altjührden sai 26:23 (11:10) jagu HSG Delmenhorstist. Lisaks väravale tõrjus Ots koguni 18 vastaste viset, sealjuures päästis eestlane viimastel minutitel vähemuses mängides mitu üks-üks olukorda.

Pärast enam kui kolmeaastast pausi naasis Dener Jaanimaa tugevaimasse klubisarja ehk Euroopa Meistrite liigasse. Pühapäeval maailmanimedest kubisev ungarlaste Veszpremi HC Telekom eestlase tööandja Zaporožje HC Motorile suurt sõnaõigust ei jätnud ja alistas Ukraina meistri kodus 40:29 (17:13), Jaanimaa viskas ühe värava.

Celminš ja Johannson võitsid, Rooba, Pärt ja Varul tegid liigadebüüdi

Liigamängudega alustasid eelmisel nädalal kolm eestlast, kes kõik uueks hooajaks uue koduklubi leidsid. Prantsusmaa esiliigas viskas Jürgen Rooba kolm väravat, kuid Nice'i Cavigal Handball pidi alla vanduma mullu veel kohalikus kõrgliigas pallinud Rennes'i Cessonile 19:27 (10:17).

Tõeliselt võitluslikud lahingud peeti Rootsi esiliigas, kus Hendrik Varuli debüüt välisklubis ehk Hammarby IF-i särgis lõppes Stockholmi derbis 28:29 (11:11) kaotusega. Armi Pärt ja HIF Karlskrona tegid aga võõrsil 28:28 (14:12) viigi HK Torslanda Elitiga. Eesti koondise joonemängijad viskasid vastavalt null ja kaks väravat.

Sloveenia meistriliigas toibus Velenje RK Gorenje avavooru üllatuskaotusest kiirelt ning sai 32:25 (15:12) võidu MRK Krka üle, Andris Celminš viskas kaks väravat. Hollandi kõrgliigas rabas Jesper Bruno Bramanis teha kaitsetööd ja viskas ühe väravagi, kuid HV KRAS/Volendami duubelmeeskond jäi suurelt 23:40 alla DFS Arnhem/Huissenile.

Rumeenia meistrivõistlustel kontrollis Bukaresti Steaua kõrgliiga uustulnuka CSM Resita vastu enamikku mänguajast kindlalt, kuid sai siiski napi 36:35 (19:15) võidu. Martin Johannson viskas hooaja esimesed kaks väravat ja Steaua jagab nelja täiseduga meeskonna järel seitsme punktiga 5.-6. kohta.