Ratturite enneolematu mudapidu Tartu rattamaratonil (1)

Jüri Saar
, arvamustoimetaja

Tuhat ratturit loobusid täna Tartu rattamaratonil starti minemast. Kas nad tegid õigesti või valesti, aga rada oli enneolematult mudane ka kõige kogenenumale maratonihundile.

«Ei no mis ilmal viga, ilm on ju väga hea, aga tehnika ei pea vastu,» muheles Kõrvemaalt pärit Ott Viirmann Tartu rattamaratoni Palu teeninduspunktis teed rüübates, kui mehaanik samal ajal tema tagaratta rehvi vahetas. «Juhtus selline asi, mida ei oskaks oodatagi: rehv läks pauguga puruks. Suusaga juhtus talvel ka tehniline probleem, läks maratoni teisel kilomeetril pooleks, õnneks sai siis raja äärest asendussuusa.»

Ettenägelikud olid rattamaratonil osalenud president Kersti Kaljulaidi stardis öeldud sõnad: teame, et saame kõik märjaks ja poriseks. Viirmann, kes võistles rattamaratonil esimest korda, oli Palul selle tõdemuse ehe kinnitus – kas oma nainegi tunneks ta paksu porikihi alt ära!

«Issand jumal, ja nad veel maksavad selle eest!» arutasid kaks prouat Palu teeninduspunkti lähedal raja ääres. «Tuhande euro eest ka ei sõidaks sellistes tingimustes,» sekundeeris neile pisut eemal üks meesterahvas. Stardinimekirjas oli üle 5100 ratturi, startis 4107.

Seejuures oli 89 kilomeetri sõidus 2201 startijat, 40 kilomeetri distantsil 1583 startijat ja 21 kilomeetrit võttis ette 323 startijat.

Kui paljud neist lõpuni jõudsid, ei ole veel kokku löödud.

Kui ekstreemne eilne sõit oli, võtab kokku rattur Art Soonetsi tõdemus: seekordsel rattamaratonil sai väga palju asju esimest korda teha, kuigi ta oli enne eilset juba 21 korda rattamaratonil osalenud.

22. Tartu rattamaratoni kolmikvõit tuli Eestisse. Gert Jõeäärel oli 89 kilomeetri läbimise aeg 2.52.17. Talle järgnesid Peeter Pruus ja Josten Vaidem. Naiste konkurentsis võitis Janelle Uibokand, talle järgnesid lätlased.