Video: Skeletijärvest on leitud sadu inimluid, kuid keegi ei tea, kuidas need sinna said

Inna-Katrin Hein
Copy
Himaalajas asuvast Roopkundi järvest on leitud sadu skelette
Himaalajas asuvast Roopkundi järvest on leitud sadu skelette Foto: Atish Waghwase / SWNS/Scanpix

Indias Uttarakhandi osariigis Himaalaja mäestikus Trisuli mäel on mägijärv, millest on leitud rohkem kui 500 inimese luustik.

5000 meetri kõrgusel asuvat Roopkundi järve kutsutakse leidude tõttu ka Skeletijärveks ning seal on veel luid, kuna lume sulamise ajal tuleb neid kallastel ikka nähtavale, teatab newsweek.com.  

Esimesed inimluud leidis selle järve äärest 1942. aastal üks britist metsavaht.

Leitud luid uuriunud teadlased arvasid siis, et need võivad olla nii Indiat vallutada tahtnud Jaapani sõdurite kui sõjast koju pöördunud India sõdurite luud.

Legendi kohaselt on need luud India iidse kuninga ja ta tantsijate omad. Jumalad karistasid neid üleastumiste eest surmaga, sundides neid järve hüppama.

Mõned aastad tagasi tegid India teadlased osadele leitud luudele süsinikuuringu, mis andis nende surmaaja. Arvatakse, et osa luude omanikest võisid hukkuda 9. sajandil looduskatastroofi, näiteks väga tugeva rahetormi tõttu.

Teadlaste uuringuid on raskendanud see, et kõiki sealt leitud luid on keegi liigutanud, kas siis loom või inimene.

Sel nädalal avaldas teadusväljaanne Nature Communications rahvusvahelise teadlastemeeskonna uue uuringu, mis puudutab nimetatud järvest leitud luid. Meeskond uuris Skeletijärvest leitud luustikest 38 luustikku ning nende sõnul tekkis neil uue uuringuga rohkem küsimus, kui nad said vastuseid.

Inimluud. Pilt on illustreeriv
Inimluud. Pilt on illustreeriv Foto: elmar gubisch / PantherMedia /Scanpix

Skelettide kohta saadi uut infot, kuid see ei aidanud lahendada nende järve jõudmise saladust.

Varasema uuringu kohaselt hukkus enamik sealt leitud luustike omanikest 800 - 850 pKr ning uus uuring kinnitas seda. Väike osa luustikest pärineb märgatavalt hilisemast ajast, 19. sajandi algusest.

Geeniuuringu kohaselt jagunevad sinna järve jõudnud inimesed kolme gruppi ja need inimesed surid erinevatel ajastutel. Kaks gruppi olid kohalikud, Lõuna-Aasia päritolu, kuid kolmas grupp oli Vahemere idaosast ja kaugemalt. Need inimesed olid geneetiliselt sarnased tänapäeva Kreeta saarel ja Kreekas elavate inimestega. Kolmandasse gruppi kuulujad surid 19. sajandil.

Harvardi ülikooli geeniteadlase David Reichi sõnul ei suutnud nad isegi DNA abil mõistatust lahendada ja selle üle saab veel aastakümneid pead murda. 

Roopkundi järv ja selle ümbrus on teadlastele probleemne paik, kuna selle lähedal kulgeb kuulsa Nanda Devi Raj Jat religioosse püha palverännutee. Lisaks käib Himaalajas sadu matkajaid ja mägironijad, kes samuti on nimetatud mägijärvest ja selles leiduvast huvitatud.

Kaart, millel on Roopkundi järv ja selle lähedal kulgev palverännuteekond
Kaart, millel on Roopkundi järv ja selle lähedal kulgev palverännuteekond Foto: Atish Waghwase / SWNS /Scanpix

Luid on liigutanud seal aegajalt ette tulevad maalihked ja jääsulamisvesi.

Teadlaste sõnul on seal ka üks pluss ja see on, et see järv asub alal, kus on pidevalt jää ja lumi. Külm on kaitsnud luid ja nende sees olevat DNAd, lisaks on luudelt leitud kudet ja rõivatükke.

Roopkundi järve mõistatuse uurimine on üsna kallis, sest see nõuab karmi kliima ja kõrguse tõttu erivarustust, mis maksab palju.

On neid, kelle arvates kuuluvad need luud matkajatele või palveränduritele, kes sajandite jooksul on seal erinevatel põhjustel hukkunud.

Kuid osa teadlastest, kaasa arvatud USA Pennsylvania ülikooli antropoloog Kathleen Morris arvab, et kohalikud elanikud on viinud oma surnud Roopkundi järve ja need inimesed olid nagu jumalatele toodud ohvrid.

«Minu arvates viitab suure arvu skelettide olemasolu samas paigas vaid ühele asjale. Seal oli matmispaik ja inimesed tõid oma lahkunud sinna,» selgitas antropoloog.

Ta lisas, et seal võis umbes 1000 aastat tagasi leida aset ka mingi usurituaal, mille käigus tapeti palju inimesi. 19. sajandil hukknud olid aga sisserändajad, kes otsisid Indias paremat elu. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles