Evely Kaasiku lõpetas MM-i esikümnes

Silja Vilbu
Eesti naiskond: Annika Rihma, Evely Kaasiku, Laura Joonas
Eesti naiskond: Annika Rihma, Evely Kaasiku, Laura Joonas Foto: Erakogu

Norras Otsfoldenis lõppenud orienteerumise maailmameistrivõistlustel joosti kahe viimase alana lühiraja finaal ja teatejooksud. Lühiraja finaali oli eeljooksudest pääsenud kolm eestlast Evely Kaasiku, Laura Joonas ja Timo Sild.

Järvamaa parim naisorienteeruja Evely Kaasiku oli oma eeljooksus näidanud koguni paremuselt kolmandat aega ja startis n-ö kuumas grupis koos maailma eliidiga.

Naiste lühiraja finaaliks oli 5,5 km ja 20 KP-ga rada, kuhu eeljooksude parimatena startis 60 naisorienteerujat. Heitlus medalitele oli erakordselt tasavägine ja selle võitis praegune maailma naisorienteerumise valitsejanna Tove Alexandersson Rootsist ajaga 38.20. Võit tuli siiski alles raja viimaste KP-dega, kus seni võistlust juhtinud hiljutine mitmekordne  juunioride maailmameister Simone Aebersold Šveitsist, tegi paar pisiviga ja kaotas sellega liidrikoha ning saabus finišisse napi 5 sekundilise kaotusega. Veelgi tulisem oli soomlanna Venla Harju ja eelmise aasta lühiraja maailmameistri Natalia Gemperle võistlus pronksmedalile, kus mõlemad lõpetasidki võrdse ajaga ja välja tuli anda kaks pronsmedalit.

Evely Kaasiku jooksu algusosa ebaõnnestus, ta tegi suure orienteerumisvea ja lõpetas võistluse 32. kohaga. Evely enda sõnul ei olnud ta seekord ilmselt veel vaimselt valmis sellisel positsioonil startima, kus ümberringi vaid maailma kõige kõvemad ja juba stardis oli veidi liialt närvis. Sellest ehk ka andestamatu ligi 4 minutiline orienteerumisviga, kui luges 4 KP-sse minnes end paralleelsituatsiooni. Paraku oli sellega tema jaoks sisuliselt lõppenud ka võistlus heale tulemusele.

Meeste 6,1 km ja 23 KP-ga rajal võitis teise kulla norralane Olav Lundanes ajaga 34.18. Järgnesid Gustav Bergman Rootsist (+0.11) ja Magne Daehli Norrast (+0.29). Timo Sild saavutas 13. koha ajaga 37.12.

Maailmameistrivõistluste viimase alana võisteldi teatejooksudes. Kolmeliikmelisi naiskondi oli stardis 30-st riigist. Eesti naiskond Annika Rihma, Evely Kaasiku ja Laura Joonas tegi suurepärase võistluse. Avavahetuses püsis Annika Rihma kogu raja esimeses grupis ja andis teate üle seitsmendana. Teises vahetuses jätkas Evely Kaasiku veelgi tugevamini. Liidritega peaaegu võrdväärses tempos liikudes tõstis ta naiskonna üsna pea kuuendale positsioonile ja hoidis seda lõpuni ning kaotas finišis liidrile vaid paar minutit. Samas oli vahe Eestit jälitavate Taani ja Soome naiskondade ees veninud samuti kahele minutile. Kolmandas vahetuses tuli Laura Joonasel küll soomlanna mööda lasta, ent ülejäänud konkurendid õnnestus seljataga hoida ja lõpetada 7. kohaga. Maailma tippkonkurentsis oli see suur õnnestumine kogu naiskonnale. Teatejooksu võitis Rootsi naiskond Lina Strand, Tove Alexandersson, Karolin Ohlsson, kes edestasid finišiheitluses 4 sekundiga šveitslasi. Kolmaski koht selgus finišiheitluses, kus Venemaa naised olid nobedamad norralannadest.

Meeste teatejooksus jagus samuti põnevust lõpujooneni. Viimase vahetuega tõusis taas võitjaks Rootsi (Johan Runesson, Emil Svensk, Gustav Bergman). Tihedas lõpuheitluses järgnesid Soome, Prantsusmaa, Tšehhi ja liidrina viimast vahetust alustanud Norra. Eesti meeste (Kristo heinmann, Lauri ja Timo Sild) võistlus ebaõnnestus ja lõpetati 18. kohaga.

Järgmine MM toimub 2020.aastal sprindialadel Taanis. Sama aasta Euroopa meistrivõistlused toimuvad Eestis, võistluskeskusega Rakveres.