Trump: tulistamised El Pasos ja Daytonis olid inimsusevastane kuritegu

Copy
USA president Donald Trump peab rahvale kõnet El Pasos ning Daytonis toimunud massitulistamiste kohta.
USA president Donald Trump peab rahvale kõnet El Pasos ning Daytonis toimunud massitulistamiste kohta. Foto: Leah Millis / REUTERS / Scanpix

USA president Donald Trump nimetas nädalavahetusel Texase ja Ohio osariigis toimunud massitulistamisi kuriteoks kogu inimkonna vastu ja tegi üleskutse mõista valgete ülemvõimu toetajad hukka.

«Need barbaarsed tapatalgud... on rünnak meie riigi vastu ja kuritegu kogu inimkonna vastu,» ütles ta pöördumises rahvale.

Ta lisas, et Ühendriigid on raevunud «õeluse, vihkamise, pahatahtlikkuse, verevalamise ja terrori» pärast, mis leidis aset, kui El Pasos lasti poes maha 20 inimest ja vaid 13 tundi hiljem Daytonis veel üheksa.

Trump ütles, et käsib esmaspäeval valmistada ette eelnõu, mis tagaks massimõrvade süüdlaste kiire hukkamise.

«Täna annan ma justiitsministeeriumile suunistada koostada eelnõu, mis tagab, et inimesed, kes sooritavad neid vihakuritegusid ja massimõrvu, oleks silmitsi surmanuhtlusega, ja et see surmanuhtlus viidaks täide kiiresti ja otsustavalt ilma aastaid kestva asjatu viivituseta.»

President ärgitas kõiki ameeriklasi mõistma hukka valgete ülemvõimu toetajad.

«El Paso tulistaja postitas internetis manifesti, haaratuna rassistlikkust vihast,» lausus ta.

«Ühtse häälega peab meie rahvas mõistma hukka rassismi, kitsarinnalisuse ja valgete ülemvõimu. Need kurjad ideoloogiad tuleb alistada. Vihkamisel pole Ameerikas kohta. Viha moonutab mõistust, risustab südant ja õgib hinge.»

Ta viipas süüdistavalt ka arvutimängude poole ja manitses rahvast lõpetama vägivalla õilistamine.

«Me peame lõpetama vägivalla õilistamise oma ühiskonnas. See hõlmab räigeid ja rõvedaid videomänge, mis on nüüd tavapärased,» lausus ta lühidas kõnes Valges Majas.

«Pahuksis noorte jaoks on täna liiga kerge ümbritseda end kultuuriga, mis ülistab vägivalda,» leidis ta.

Trumpi sõnul on Ühendriikide relvavägivallas pigem süüdi vaimuhaigused, mitte relvade lihtne kättesaadavus. Neid haigusi toitvat ka internet, lisas ta.

«Me peame aru saama, et internet on andnud ohtlikku väljundi radikaliseerunud ja häiritud mõistustele,» lausus president.

Ta tegi veel ka üleskutse luua «punase lipu» seadus relvakontrolli karmistamiseks.

Seadusandjad «peavad tagama, et need kes kujutavad endas tõsist ohtu avalikkuse turvalisusele ei saaks ligipääsu relvadele ja kui nad saavad, siis saaks need neilt kiirelt ära võtta».

«Sellepärast olen ma teinud üleskutse punase lipu seaduseks, tuntud ka kui äärmusliku ohu kaitsemäärused,» lausus ta.

Seadus, mille käis algselt välja vabariiklasest senaator Lindsey Graham, lubaks korrakaitseametitel ja sugulastel võtta ajutiselt relvad inimestelt, keda peetakse ohuks endale või teistele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles