Lavendel rahustab närve

Maret Makko
, apteeker-taimetark
Copy
Meie koduaia lavendlitest saab edukalt lavendliõli valmistada. FOTO: Karina Hessland, Www.imago-images.de/scanpix
Meie koduaia lavendlitest saab edukalt lavendliõli valmistada. FOTO: Karina Hessland, Www.imago-images.de/scanpix Foto: Karina Hessland, Www.imago-images.de/scanpix

Aastaid tagasi oli lavendel ainult peen väljamaa ravimtaim, mida mõni tähtis inimene kuskilt teiselt poolt piiri oli ostnud. Kliimamuutuste ajastul on ka Eesti suved soojemad ja päikesepaistelisemad, inimesed vabamalt liikuma hakanud ning tähkjas lavendel on saamas siinsete inimeste lemmikuks.

Eestimaist lavendlit korjame ikka oma tarbeks. Vahemere maades aga kasvatatakse lavendlit farmaatsia- ja toiduainetööstustele. Tööstuslikult saadakse äsja puhkenud õitest antiseptilist eeterlikku õli (kuivatatud õites kuni 4,5%), millel on tugev rahustav toime nii sissehingamisel kui ka vannivee lisandina: võtab maha liigsed pinged ja väsimuse.

Lavendli õisi tasub korjata ja kuivatada meilgi, hoolimata sellest, et põhjamaades jääb eeterlike õlide sisaldus neis tunduvalt väiksemaks. Seevastu on oma aia lavendli lõhn ja maitse hoopiski kodusemad ja meie organismile mõnusamad.

Lavendliõli rahustab närve, tõstab meeleolu ja lõdvestab lihasepingeid. Õli aitab ülepingest põhjustatud peavalu vastu, eriti kukla piirkonnas. Puhast lavendliõli (Oleum lavendulae) saab osta igast apteegist. Seda tilgutatakse aroomilampi, unepadjale või kaisukarule, piisab kolmest kuni kaheksast tilgast. Õli kasutatakse massaažiõli hulka segatuna ja hõõrutakse sellega sisse valutavad lihased, väga hästi mõjub õlavöötme- ja turjalihaste valude korral. Tore on ka pesukappi panna lavendli lõhnakotikesi, nii värske lõhna tekitamiseks kui ka koide meelehärmiks.

Meie koduaia lavendlitestki saab eduliselt lavendliõli valmistada: pool klaasi kuivi lavendliõisi, 1,5 klaasi jojoba- või nisuiduõli. Õied tuleb valada õliga üle, et need oleksid kaetud. Segu jätta nädalaks sooja kohta seisma ja iga päev korra loksutada. Seejärel kurnata õli läbi õhukese linase riide ja panna tõmbama uute õitega. Õisi võib ka sagedamini vahetada, näiteks üle kolme päeva ja seni, kuni oleme saanud piisavalt tugeva lavendlilõhnaga õli. Valmis lavendliõli hoida tumedas pudelis külmkapis. Seda õli sobib enne vanniminekut vannivette valada ja pärast nahale määrida. Saunaskäigul on samuti paslik seda nahale kanda.

Rahustavaks vanniks võib kasutada ka taime ennast: valada 100–150 g kuivatatud lavendliürdile liiter keeva vett, lasta kinnises nõus veidi jahtuda ja kallata tõmmis vannivette. Eriti head on sellised vannid väsinud ja valutavatele jalgadele, ühtlasi tõrjuvad need nahaseent ja parandavad hõõrumisi. Koos sama koguse kummeliga parandab jalavann mullaga kokkupuutel tekkinud jalatallalõhed üsna kiiresti.

Lavendliõli tugevdab juuksekasvu ja vähendab juuste väljalangemist. Vannivette võib panna kuni kümme tilka lavendliõli, mis tuleb enne väheses piimas või mees läbi segada ja vanniveele lisada, sest õli vees ei lahustu. Vanniks ja jalavanniks piisab 10–15 minutist.

Unetee

Uneteeks võtta võrdsetes osades lavendli- ja saialilleõisi, melissi- ja rosmariinilehti. 1 sl segule valada peale klaas keeva vett ja lasta viis minutit kaane all tõmmata. Magustamiseks kasutada mett. Üldiseks rahustamiseks juua lonkshaaval päeva jooksul, unevaeguse korral aga klaas korraga pool tundi enne magamaminekut.

Lavendel on hea rohi kõhuvalu vastu, ka põletikuliste protsesside ja soolegaaside korral. Lavendliõieteed soovitatakse reumaatikutele ja gripi korral immuunsüsteemi tugevdajana.

Uneteeks võtta võrdsetes osades lavendli- ja saialilleõisi, melissi- ja rosmariinilehti.

Kõhuteeks võtta 3 tl kuivatatud õisi, valada peale kaks klaasi keeva vett, katta tõmmis kaanega ja lasta viis minutit seista. Tõmmist juua päeva jooksul väikeste lonksudena. Ravikuur võib kesta kaks-kolm nädalat.

Lavendli antibakteriaalsed ja aseptilised ained aitavad haavu ravida, leevendavad nahaekseeme, aitavad puhastada nahka, vähendada vistrikke, kiirendavad põletushaavade paranemist, vähendavad putukate hammustustest tingitud valu ja sügelemist. Raviks tuleb põletatud või hammustatud kohta võimalikult kiiresti tupsutada puhta lavendliõli või salviga.

Kuna koid, sääsed ja puugid ei talu lavendlit, pannakse lavendliõisi ja lavendliõli putukate peletamiseks ning ruumide ja pesu lõhnastamiseks kappi ning riietele.

Vähenõudlik

Mullastiku suhtes ei ole lavendel nõudlik. Eelistab sügavalt haritud lubjarikast kuiva mulda ning päikesepaistelist, kuid põhja- ja idatuulte eest varjatud kasvukohta.

Lavendlit paljundatakse seemnete, vanade puhmaste jagamise või pistikutega. Meie tingimustes kasvab see umbes 50 cm kõrguseks põõsaks. Talub hästi ümberistutamist. Väetamisega suve teisel poolel tuleb olla ettevaatlik, sest siis ei lõpeta taimed enne külmade tulekut kasvu ja võivad talvel hävida.

Lisavõrsete teket soodustavat kerget kärpimist tuleb teha varakevadel enne aktiivset kasvuaega. Kuivanud oksad võiks välja lõigata.

Pügatud taimed peavad paremini talvele vastu ja õitsevad rikkalikumalt. Pügamisjäägid võib aga asetada talveootel riiete hulka, sest värsked kuivatatud oksad peletavad riidekoid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles