Eno-Gerrit Link
, veebilehe toimetaja
30. Rukkilillemängudel osales ligemale 550 noort kergejõustiklast.
30. Rukkilillemängudel osales ligemale 550 noort kergejõustiklast. Foto: Lilli Tölp

Kaks päeva Pärnu Rannastaadionil toimunud 30. Rukkilillemängudel võitsid suvepealinna klubide noored kergejõustiklased 14 esikohta.

Kahe alavõidu üle saab rõõmustada U18 neidude vanuseklassi 100 ja 200 meetri jooksus esimesena finišijoone ületanud Altiuse klubi välejalg Ann Marii Kivikas, kelle tulemuseks mõõdeti 12,40 ja 24,99 sekundit.

"Kivika kaks esikohta olid tema suurima konkurendi puudumisel lausa kohustuslikud," ütles neiu treener Romet Mihkels.

Kaks võitu napsas ka Niidupargi kergejõustikuklubi värve kaitsev Rasmus Roosleht, kes U18 noormeeste arvestuses võitis 16.96ga kuulitõuke ja 49.96ga kettaheite.

“Kuulis tegi ta ainult ühe katse, et selga hoida. Teeme nüüd kõvasti kangitrenni, et Rasmus Bakuus noorte olümpiapäevadel veel juurde paneks,” märkis Rooslehe treener Mihkel Lembit.

U18 poiste odaviskevõistlusel edestas konkurente üle kümne meetriga Niidupargi klubi esindaja Steven Sepp, kelle pikim odakaar küündis 62.87ni.

Odavisketulemus tähistas kümnevõistlusele spetsialiseerunud Sepa uut isiklikku rekordit. Kokku püstitas ta  koguni neli tippmarki, sest teivashüppes kolmanda koha andnud 3.90, kõrgushüppes pronksist tulemust tähistanud 1.89 ja kaugushüppes samuti kolmanda koha vääriline olnud 6.50 on noormehe isiklikud rekordid.

“Steven on noorte olümpiapäevade eel heas hoos ja võistlusteks igatpidi valmis,” arvas Sepa treener Lembit.

U14 tüdrukute vasaraheites osutus parimaks Niidupargi klubi võistleja Killu Lembit, kelle viskevahend maandus parimal katsel 33,68 meetri kaugusele. U18 neidude vasaraheite võitis 47.06ga Liisi Lembit.

Treener Lembitu sõnade järgi on see tulemus Liisi tippmark. “See tulemus sündis väga ilusa tehnikaga,” märkis juhendaja.

U18 tüdrukute kaugushüppevõistlusel maandus kõige kaugemale Altiuse esindaja Elisa Annamaa, kelle parimaks katseks mõõdeti 5.43.

Mihkels ütles, et Annamaa võit valmistas suurt rõõmu, sest neiu pidas vigastuse tõttu ligemale kaks aastat võistluspausi ja tegi nüüd võiduka tagasituleku.

U16 tütarlaste teivashüppes oli Altiuse esindaja Carlyn Puki võidutulemus 3.40. Pukk sai magusa revanši valusa kaotuse eest Eesti meistrivõistlustel, kus kuld libises käest viimase katsega. Pjedestaalile jõudis ta ka kaugushüppes, kus 5.29 andis kolmanda koha. Mihkelsi sõnutsi olid paar üleastutud katset pikemadki. Poiste U18 sama ala parim oli 4.05 ületanud Altiuse esindaja Mikk Saarse.

Sama vanuseklassi kuulitõukevõistlusel teenis 11.55ga võidu Altiuse võistleja Greete-Liis Krapp.

U18 vanuseklassi 800 meetri jooksus näitasid konkurentidele kandu Pärnu Kalevi esindajad: tüdrukutest oli 2.24,33ga parim Merili Tiik ja poistest kaks staadioniringi 2.10,65ga läbinud Henri Ilves.

​Pärnu Kalevi kergejõustikuklubi treener Eva Kuningas ütles, et 800 meetri jooksu esikohad valmistasid talle suurt rõõmu. “Merili tegi ilusa iskliku rekordi. Kahju, et tal ebaõnnestus 300 meetri tõkkejooks, kus ta oli konkurentidest kümmekonna meetriga ees, kuid komistas viimasel tõkkel,” rääkis treener. Ilvesel õnnestus 300 meetri tõkkejooks aga hästi ja 43,37 andis talle teise koha.

U14 poiste seas teenis 80 meetri tõkkejooksus 11,63ga esikoha Altiuse klubis treeniv Laur Peetris, kes sai väärt revanši 80 meetri tõkkejooksu ülinapi kaotuse eest Eesti meistrivõistlustel.

“Kui Eesti meistrivõistlustel kaotas ta esikoha  sajandikuga, siis kodustaadionil ei jätnud ta teistele võimalust: sündis isiklik rekord ja valitsev Eesti meister jäeti seekord kolmandaks,” kiitis Mihkels Peetrist, kes 5.04ga pälvis pronksi ka kaugushüppes ja isiklikku rekordit tähistava 26,72ga 200 meetri jooksus.

Kolm isiklikku tippmarki püstitas Viola Hambidge tüdrukute arvestuses: 800 meetri jooksus andis 2.28,22 teise koha, 400 meetri distansil oli ta 1.05,52ga viies ja 200 meetri tõkkejooksus 30,46ga neljas.

Mihkelsi sõnade järgi üllatas meeldivalt ka U18 klassis esimest korda 400 meetri jooksu proovinud Kätlin Koplus, kes 1.03,11ga võitis hõbeda.

Põnev oli noormeeste U18 odaviskevõistlus, kus kolmandat ja kuuendat kohta lahutas 12 sentimeetrit. Pronksi teenis 49.49ga Rauno Kirschbaumi õpilane Madis Kaare, neljas ja viies olid Mihkelsi õpilased Andry Harjakas (49.47) ja Karl-Martin Krapp (49.38).

Niidupargi klubi treenerile pakkus rõõmu tüdrukute U18 vasareheites hõbeda võitnud Sireta Jürgensi  44.04, mis tähistab neiu isiklikku tippmarki, ja U18 poistes samal alal teise koha saanud Kaaro Saatmäe  51.49, mis jäi võidutulemusele alla vaid 14 sentimeetriga. Kolmas oli sel alal 50.69 kirja saanud Roosleht.

U16 poiste odaviskes püstitas 50.49ga isikliku rekordi Karl Orgusaar, saades teise koha.

Gertu Küttmann oli tüdrukute U18 vanuseklassis kuulitõukes 13.53ga teine ja kettaheistes 32.01ga kuues. “Gertu tuli võistlema otse Kaitseliidu laagrist, kuhu ta pärast võistlusi  tagasi läks. Tema tulemused kannatasid natuke selle tõttu,” arvas treener.

Kuningas tõi esile Jüri Jefimovi U16 poiste 1500 meetri jooksus võidetud kolmanda koha. Häid emotsioone pakkus juhendajale veel U16 arvestuses 100 ja 200 meetris iskliku rekordi teinud Ruben Harald Vallau: 12,33 andis lühemal maal kuuenda koha ja 25,60 oli poole pikemal distantsil kaheksas tulemus.

Mihkelsi arvates on tema hoolealustel põhjust sooritustega rahul olla. “Usun küll, et poisid ja tüdrukud jäid rahule: püstitati palju isiklikke rekordeid ja tehti hooaja tippmarke. Oli näha, et kodusel staadionil võistlemine meeldis paljudele. Kahju ainult, et ilm ei olnud soojem. Sportlased on heas vormis, mõnusa suvesoojaga olnuks tulemused kindlasti veel paremad,” lausus ta.

Kuninga meelest oli tänavustel võistlustel tore see, et võistlejaid oli poole rohkem kui eelmistel Rukkilillemängudel Valgas ja kohal oli suur osa Eesti paremikust.

Kalevi treeneri hinnangul võiks nii kõrge tasemega võistlustel pealtvaatajaid rohkemgi olla. “Loodan, et 21. juulil Eesti klubide karikavõistlustel, kus kohal peaks olema Eesti tipud, on kaasaelajaid rohkem,” lausus Kuningas.

Rukkilillemängudel startis ligemale 550 noort kergejõustiklast.