Suri kaks korda USA presidendiks püüelnud ekstsentriline miljardär Ross Perot

Copy
Ross Perot.
Ross Perot. Foto: Reuters/ScanPix

Kaks korda peavooluparteidest sõltumatuna USA presidendiks kandideerinud ekstsentriline miljardär Ross Perot suri 89-aastasena, teatas eile tema perekond. 

Ajalehe Dallas Morning News teatel suri Perot pärast viis kuud kestnud võitlust leukeemiaga.

Perot' šokeerivalt tugev esinemine sõltumatu kolmanda kandidaadina 1992. aasta presidendivalimistel aitas kindlustada demokraat Bill Clintoni võidu ametisolnud riigipea George H.W. Bushi üle. Ta kogus 19 protsenti häältest, kärpides sellega vabariiklaste toetust. 

Ükski teine sõltumatu või mõne kolmanda erakonna kandidaat ei olnud kogunud sedavõrd suurt häältesaaki 1912. aastast saadik. 

«Tõeline Ameerika patrioot, ainulaadne visionäär, põhimõtteline ja sügava empaatiavõimega mees puudutas oma vankumatu toetusega veteranidele ning läbi heategevuse lugematut hulka inimesi,» on öeldud tema perekonna avalduses. 

Teedrajav Texase suurärimees, tehnoloogiapioneer ja filantroop suri oma Dallase kodus.  

Perot hoiatas omal ajal USA töökohtade liikumise eest Mehhikosse, tõstatades populistlikke teemasid, mis tõusid taas esile konservatiivse Teepartei liikumise ja Donald Trumpi 2016. aasta valimiskampaania raames. 

Kui vanem Bush valimisdebati ajal küsis, millised on 63 miljonit dollarit oma varandusest kampaaniale kulutanud Perot kogemused riigi juhtimisel, vastas too: «Mul ei ole mingit kogemust, kuidas tekitada nelja triljoni dollari suurust puudujääki.» 

Perot jätkas: «Mul ei ole mingit kogemust valitsusest, kus keegi ei võta vastutust mitte millegi eest ja igaüks süüdistab kõiki teisi ..., kuid mul on rohkelt kogemusi, kuidas asjad ära teha.»

Neli aastat hiljem kandideeris Perot taas, seekord Reformipartei kandidaadina, kuid enam tal nii hästi ei läinud ning Clinton valiti tagasi. 

Perot esimene kampaania tekitas tema ja Bushi perekonna vahel tüli, kus George W. Bush süüdistas Perot'd oma isalt teise ametiaja võtmises. 

Ent teisipäeval kiitis Ühendriikide 43. president Perot'd kui Ameerika ikooni. «Texas ja Ameerika on kaotanud suure patrioodi,» lausus ta. 

Perot sündis 1930. aastal Suure Depressiooni ajal Texase idaosas Texarkanas. 

Olles lõpetanud USA mereväeakadeemia ja teeninud neli aastat sõjaväes, asus Perot tööle IBM-is, müües Texases arvuteid.  

Hiljem 1960. aastatel asutas ta tehnoloogiaettevõtte Electronic Data Systems, mille müüs 1984. aastal 2,5 miljardi dollari eest General Motorsile. 

Ta käivitas ka teise tehnoloogiafirma Perot Systems, mille ostis 3,9 miljardi eest arvutivalmistaja Dell.

Õbluke, kuid enesekindel ja tormakas Perot sai paljude silmis kangelaseks, kui korraldas kahe toiduabiga lennuki saatmise Kagu-Aasiasse, et aidata Põhja-Vietnamis sõjavangis olevaid ameeriklasi.

Kümme aastat hiljem Iraani islamirevolutsiooni ajal organiseeris ja rahastas Perot eriüksust kahe EDS-i töötaja vabastamiseks Teherani vanglast.

Ta on annetanud kümneid miljoneid dollareid heategevusele, sealhulgas muuseumidele ja haiglatele. 

Ross Perot noorem ütles, et tema isa kandideeris presidendiks armastusest oma riigi vastu. 

«See ei olnud olnud isikliku kasu saamiseks,» lausus ta Dallas Morning Newsile. «Ta oli ärimees, kellele toimuv vastukarva oli, ning kes soovis aidata parandada olukorda oma riigis.» 

Oma poliitikukarjääri vältel keskendus Perot vähem sotsiaalteemadele, keskendudes peaasjalikult rahandusele. 

Ta ei olnud tüüpiline lõunaosariigi konservatiiv, vaid vaadetelt pigem liberaal. Ta toetas muu hulgas geiõigusi, rangemat relvakontrolli ja rahastas aidsiuuringuid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles