Eesti seljatas Kõrvemaal Norra

Eesti Ratsaspordi Liit
Kairit Järv ja Mustafo Malabah Kõrvemaal.
Kairit Järv ja Mustafo Malabah Kõrvemaal. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Kõrvemaa, mis on tuntud ka heade suusaradade poolest, oli sellel nädalavahetusel ratsutajate päralt. Tuntud suusamaast Norrast oli Eesti seekord kestvusratsutamises parem, sest Balti- ja Põhjamaade meistrivõistlustel võitis Eesti kolm kulda ja Norra ühe. Sama võistluse raames peetud Eesti meistrivõistlused võitis Kairit Järv, juuniorites Jasmin Viinamägi.

Kõrvemaal võistlesid kuue riigi sportlased ja suurima kaaskonnaga oli kohal just Norra, kellel suur siht viia koju Balti- ja Põhjamaade meistrivõistluste magusaimad võidud. Eestlased aga on viimastel aastatel pakkunud kestvusratsutamises rahvusvaheliselt tugevat konkurentsi ning sellelgi korral pandi välja tugev tiim. Põhjamaade MV arvestuses pandi välja kaks võistkonda: seeniorite klassis Heigo Rohtla, Anne Rohtla, Kairit Järv ja Evely Pärna ning juuniorites Jasmin Viinamägi, Gerli Sein, Mariel Olkonen ja Lilian Schönberg. Võistlus kujunes põnevaks algusest lõpuni.

Norra ja Eesti duell

Võistluse kavas olid rahvusvahelised noorte klassid distantsidel 86 ja 124 km ning CEI2* klass distantsil 124 km. Põhjamaade MV arvestusse kuulusid nendest esimene ja viimane.

Noorte klassis tegi väga tugeva sõidu Jasmin Viinamägi hobusel Ilueedi. Paar lõpetas 7 minutilise edumaaga kahe Norra võistleja Amanda Mælum Engevoldi (Arina) ning Sarah Kjørbergi (Toruk Bey) ees. Võitja tulemuseks jäi aeg 4:31:58,3 ja keskmine kiirus 18,97 km/h. Arinale anti üle ka Best Conditioni auhind.

Jasmin Viinamägi ja Ilueedi Kõrvemaa radadel.
Jasmin Viinamägi ja Ilueedi Kõrvemaa radadel. Foto: Merike Udrik-Õispuu
Põhjamaade meistrivõistluste noorte arvestuse medalikolmik.
Põhjamaade meistrivõistluste noorte arvestuse medalikolmik. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Võistkondlikus arvestuses osales kaks tiimi ja siin sai Eesti hõbeda Norra järel. Arvesse läksid Eesti tiimis Jasmin Viinamägi ja Ilueedi, Mariel Olkoneni ja Siesta ning Gerli Seina ja Hr. Hanksi tulemused. Norra tiimi kuulusid Amanda Mælum Engevold ja Arina, Maren Aanestad ja Carpe Diem Aziz ning Sarah Kjørberg ja Toruk Bey.

CEI2* 124 km rajal pakkusid põnevat Norra ja Eesti duelli Ellen Suhr Ydstebø hobusel Shah Nahim ning Kairit Järv hobusel Mustafo Malabah. Kogu võistluse ajal oli norralannal väike edumaa, kuid viimasel ringil võeti tempo üles ning Kairit rebis end enne. Tormilises lõpuspurdis ei suutnud norralanna enam Kairitit kinni püüda ning võit oli meie. Kestvusratsutamises on teatavasti võit kindel alles siis, kui hobused on läbinud veterinaarse kontrolli. Nii olid pea kõik Kõrvemaale tulnud sportlased ja abilised pingsalt jälgimas Mustafo läbivaatust. Sealt saadud kinnitus, et kõik on korras, vallandas suure aplausi. Võitjapaari tulemuseks jäi aeg 6:12:50,7 ja keskmine kiirus 19,95 km/h. Elleni hobune sai samuti läbivaatusel head hinded ning sellega kindlustas ta ka endale hõbemedali. Shah Nahimile omistati peale võistlust ka Best Conditioni auhind. Pronksmedali viis siit võistluselt kaasa norralanna Sofie Dahl Larsen hobusel Al Samah.

Ellen Suhr Ydstebø'd jälitab rajal Kairit Järv.
Ellen Suhr Ydstebø'd jälitab rajal Kairit Järv. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Norra õnnetuseks ei kuulunud Ellen ja Shah Nahim tiimi ning seetõttu oli võistkondlikus arvestuses Eesti võistkonna tulemus tugevam, nii et Eesti võttis siit ka võistkondliku võidu. Sinna läksid arvesse lisaks Kairiti tulemusele ka Heigo Rohtla ja Fatas Zanzibaari ning Eveli Pärna ja Ragazza tulemused. Võistkondliku hõbemedali võitis Leedu koosseisus Jurate Repsiene (Ardmore), Gabriele Mateikaite (Istia De Luriecq) ning Ugne Zalieckiene (Blueenn Du Porjou). Norra pidi leppima pronksmedaliga ja kirja läksid Sofie Dahl Larseni (Al Samah) ning Kaspara Grude (SR Noah) tulemused.

Tiimid autasustamisel.
Tiimid autasustamisel. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Eesti meistrid

Sama võistluse raames peetud distantsidel olid ka Eesti meistrivõistluste arvestused. Nii said Kairit Järv (EER, treener Õnne Halliko) ja Mustafo Malabah ka Eesti meistrivõistluste kuldmedali. Hõbeda võitsid Kaisa Keerd ja Nella (EER, treener Õnne Halliko) ning pronksi Eveli Pärna (EER) ja Ragazza.

EMV medalikolmik ja Mustafo.
EMV medalikolmik ja Mustafo. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Juuniorite Eesti meistritiitli võitis Jasmin Viinamägi (RK El Awrah ET, treener Birgit Nurmik) Ilueedil. Hõbeda sai kaela Maris Kallo (Liivimaa RK) hobusel Sofa ning pronksile tulid Gerli Sein (Liivimaa RK) ja Hr. Hanks.

Juunioride EMV esikolmik ja Ilueedi.
Juunioride EMV esikolmik ja Ilueedi. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Toome ära CEIY120 võistlusklassi tulemused, kus osales kaks võistlejat Eliise Laur hobusel Filly Bella (aeg  8:22:32,9, keskm kiirus 14,80 km/h) ning Anett Laever ja Päike (8:22:39,3, keskm kiirus 14,80 km/h). Päike sai ka selle võistlusklassi Best Conditioni auhinna.

Kõrvemaa rajad olid väljakutseks

Nii tulemusi vaadates kui võitjaid kuulates, sai jällegi kinnitust tõik, et Kõrvemaa rajad on sportlastele parajaks väljakutseks. Õnneks oli tänavune ilm just paras, ei olnud liiga palav ega ka jahe.

„Tänane võistlus oli raske, aga kõik lõppes meie jaoks hästi. Meil oli raskusi taastumisel ja ka rada oli raske, kuid Ilueedi oli tubli ja isegi üllatas mind täna oma vastupidavusega,“ rõõmustas Jasmin.

Kairit kinnitas oma noorema kolleegi sõnu. „Tänane rada oli tehniline ja meil oli kiirus suur ning vaatasime Elleniga, et mis meist üldse saama hakkab, et kes lõpuks peale jääb. Teame üksteist juba varasematest aastatest ning otsustasime kohe, et hobuseid me üle ajama ei hakka ja jätame otsustamise lõpu peale. Viimasel ringil tunnetas hobune ka, et nüüd on aeg minna ja me läksime. Eelmine kord võitis Ellen, seekord aga mina,“ naerab Kairit. Ellen nimelt võitis Põhjamaade MV kulla 2013. aastal, kui võistlus toimus Lõuna-Eestis Haanjas.

Korraldajatelt nõudis tähtsa võistluse korraldamine suurt ettevalmistust ja pingutust. „Oleme Kõrvemaal võistluseid korraldanud koos Õnne Hallikoga juba aastast 2011 ja eks me näeme tõesti väga palju vaeva, et kõik sujuks. Alustasime tänavuse võistluse planeerimisega juba aasta aega tagasi, sest Kõrvemaa võistluse eripäraks on see, et peame rajad varakult paika panema ja kõikidest ametkondadest vajalikud load saama. Vastutus sellise võistluse tegemisel on suur, sest meie juurde on tulnud lähiriikide parimad võistlejad ja loomulikult tahaksime pakkuda parimat korraldust. Kõrvemaa rajad on rasked ja tehnilised ning siin pole kerge võistelda, aga seni on sportlaste tagasiside meie võistlusele olnud enamasti siiski positiivne,“ rääkis Katrin Liiv. Rõõmustavaks seigaks pidas Katrin võistluse juures seda, et rahvuslikes klassides oli väga suur hulk startijaid, mis näitab, et kestvusratsutamise areng Eestis on tõusujoones.

Kõrvemaa võistluse osalejad, abilised ja korraldajad.