Saksa linnad said taanlasest ja rumeenlasest linnapea

Copy
Rumeenia päritollu Octavian Ursu (paremal) Görlitzis kampaaniaüritusel bratwursti grillimas.
Rumeenia päritollu Octavian Ursu (paremal) Görlitzis kampaaniaüritusel bratwursti grillimas. Foto: Reuters/ScanPix

Saksamaal Rostockis eile valimised võitnud Taani ärimehest Claus Ruhe Madsenist sai riigi esimene mittekodanikust linnapea, mittesakslasest meeri sai teinegi Saksa linn Görlitz. 

Sõltumatuna kandideerinud Madsen kogus valimiste teises voorus 57 protsenti häältest ning edestas kindlalt 43 protsenti kogunud vasakäärmusliku Linke kandidaati Steffen Bockhahni. 

Kopenhaagenis sündinud 46-aastane Madsen on Saksamaal elanud 1992. aastast alates ning kolis kahe aastakümne eest Läänemere-äärsesse Rostocki. Saksa passi ei ole ta siiski kunagi võtnud. 

Ta on juhtinud kuus aastat kohalikku kaubanduskoda ning oma kampaanias lubas ta pragmaatilist poliitikat ning jõulist keskkonnaalast hoiakut. 

Vägeva habeme ja elegantsete ülikondade poolest tuntud Madsen lubas anda viie temale kuuluva mööblikaupluse juhtimise üle oma naisele.

Saksamaa idaosas Görlitzis aga valiti hulga rahvusvahelist tähelepanu pälvinud valimistel linnapeaks 51-aastane immigrant, kes edestas parempopulistliku Alternatiiv Saksamaale (AfD) esindajat.

Rumeenias sündinud klassikaline muusik Octavian Ursu kantsler Angela Merkeli kristlik-demokraatlikust parteist (CDU) kogus 55,1 protsenti häältest, ekspolitseinikust AfD liige Sebastian Wippel 44,9 protsenti.

Ursu saabus Saksamaale 1990. aastal. 

Valimiste käiku sekkusid ka Görlitzis filme vändanud näitlejad, režissöörid ja teised, kutsudes selle elanikke hääletama AfD kandidaadi vastu. Linnas on üles võetud muu hulgas filmid «Grand Budapest Hotell» ja «Vääritud tõprad».

Nad kirjutasid kirja, milles oli öeldud: «Ärge alistuge vihkamisele ja vaenule, lahkhelidele ja tõrjumisele.»

AfD mõistis kirja välise sekkumisena hukka. Tegemist olnuks erakonna esimese linnapeakohaga.

Görlitzi valimistes nähakse kolme endise Ida-Saksa liidumaa eelseisvate valimiste lakmustesti, kus võib olla kaalul riigi hapra koalitsioonivalitsuse tulevik. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles