Kreegi muusika jõuab ka hiidlaste ja saarlasten

Kultuuritoimetus
Copy
Heinavanker
Heinavanker Foto: Heinavanker

Cyrillus Kreegi 130. sünniaastapäeva tähistamiseks laienevad Nargenfestivalil traditsiooniliselt Haapsalus toimuvad Kreegi päevad esimest korda Saaremaale ja Hiiumaale.

Nargenfestival korraldab suve hakul Haapsalus Kreegi päevi juba 13. aastat, et hoida olulise eesti helilooja looming tema kodulinnas inimeste teadvuses värskena ja pakkuda Kreegi rikkale pärandile ka värskeid vaatepunkte.

Sellel suvel jõaub Kreegi muusika ka hiidlaste ja saarlasteni. Haapsalus, Hiiumaal ja Saaremaal jõuab kuuel kontserdil kuulajateni kaks eriilmelist kava. Esimeses pealkirjaga "Kreek ja ortodoks. Õhtune jumalateenistus" kõlavad Kreegi eestindatud õigeusu kiriku laulud ansambli Heinavanker esituses.

Ansambel Heinavanker on omanäoline kohtumispaik peagu kogu elu koos laulnud sõpruskonnale. Helilooja Margo Kõlari juhendamisel süvenetakse varajase kirikumuusika rikkalikku pärandisse. Kreegi päevade kontsertidel on ansambel seadnud fookusesse Kreegi kogutud õigeusu kiriku õhtuteenistuse laulud. 

Teises kavas pealkirjaga "Küla kõrid. Külalaulude õhtu" saab kuulda rahvalaule nii Kreegi kogudest kui ka Kreegi-aegsetelt külameestelt-naistelt rahvalaulikute Meelika Hainsoo, Celia Roose ja Lauri Õunapuu laulu- ja pilliseadetena. Lauri, Meelika ja Celia on kolm ehedat tüüpi Karula kihelkonnast, kelle suurim kirg on vanapärane muusika – eriti eesti rahvalaulud. Kui need kolm eestlauljat oma häälepaelad valla lasevad, laulab terve küla kaasa, ättidest lasteni. Et trios on ka suurepärased instrumentalistid, võetakse mõni laul üles ka pillisaatega.

Kreegi päevade kunstiline juht on Tõnu Kaljuste: "Nii Kreek kui Pärt, kelle päevadega Nargenfestival oma suve raamib, kuuluvad mu lemmikute hulka. Nende loomingu levitamine ja erinevatele teostele uute tõlgenduste andmine tundub mulle igati vajalik. Mõlemas on midagi lokaalset ja globaalset."

  • Kreegi päevad toimuvad 6.– 9. juunini Saaremaal, Hiiumaal ja Haapsalus.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles